Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunuri mobile ºi imobile achiziþionate de unul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunuri mobile ºi imobile achiziþionate de unul dintre parteneri înainte de cãsãtorie

Unul dintre soţi a achiziţionat o serie de bunuri mobile şi imobile înainte de data legalizării mariajului dintre ei aceştia , convieţuind împreună timp de 2 ani iar bunurile respective sunt pe numele unora dintre ei . Este posibil , legal , ca după scurgerea a 15 ani de căsătorie legală , să poată fi întocmit un act matrimonial prin care bunurile dobândite în perioada de coabitare fără acte să aparţină legal ambilor soţi ?
Acum este posibil , conform noii legislaţii civile în materie, se poate încheia o convenţie matrimonială prin care bunurile proprii ale unuia dintre soţi să intre în comunitatea de bunuri. Convenţia se încheie la notar.
Incheiati o conventie matrimoniala sub regimul matrimonial conventional .
Mulţumesc !!!