Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contract prenupțial / bunurile de dinainte de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contract prenupțial / bunurile de dinainte de căsătorie

Buna ziua. Bunurile obtinute inainte de casatorie, vor deveni bun comun dupa casatorie?
Exista vreo lege care stipuleaza aceste lucruri? Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Doar daca le donati dvs...
Bunurile dobandite inainte de casatorie sunt bunuri proprii.
Buna ziua,

Bunurile dobandite de soti inainte de casatorie sunt bunuri proprii.

Daca doriti ca bunurile dobandite inainte de casatorie sa devina bunuri comune, trebuie sa incheiati o conventie matrimoniala prin care sa adoptati regimul matrimonial al comunitatii conventionale de bunuri, in baza art. 367 din Codul Civil.

Articolul 376 din Codul civil :

“În cazul în care se adoptă comunitatea convenţională, convenţia matrimonială se poate referi la unul sau mai multe dintre următoarele aspecte:
a) includerea în comunitate, în tot ori în parte, a bunurilor dobândite sau a datoriilor proprii născute înainte ori după încheierea căsătoriei, cu excepţia bunurilor prevăzute la
art. 340 lit. b) şi
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Multumesc de raspuns!

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Doar daca le donati dvs...
Bunurile dobandite inainte de casatorie sunt bunuri proprii.

Multumesc mult de raspuns!

Avocat Cristina CIUREA a scris:

Buna ziua,

Bunurile dobandite de soti inainte de casatorie sunt bunuri proprii.

Daca doriti ca bunurile dobandite inainte de casatorie sa devina bunuri comune, trebuie sa incheiati o conventie matrimoniala prin care sa adoptati regimul matrimonial al comunitatii conventionale de bunuri, in baza art. 367 din Codul Civil.

Articolul 376 din Codul civil :

“În cazul în care se adoptă comunitatea convenţională, convenţia matrimonială se poate referi la unul sau mai multe dintre următoarele aspecte:
a) includerea în comunitate, în tot ori în parte, a bunurilor dobândite sau a datoriilor proprii născute înainte ori după încheierea căsătoriei, cu excepţia bunurilor prevăzute la
art. 340 lit. b) şi

Buna ziua,

Bunurile proprii nu devin comune, cu exceptia cazului in care ambele parti adopta o conventie matrimoniala.

Bunurile dobandite dinainte de incheierea casatoriei sunt proprii, indiferent de durata mariajului.

Prin comunitatea conventionala, sotii pot include in comunitatea de bunuri si acele bunuri achizitionate anterior incheierii mariajului.

Este perfectata, pe cale notariala, o astfel de conventie.