Forum Discuţii juridice Executare silită Se pot infrupta mai multi creditori din banii obtinuti ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se pot infrupta mai multi creditori din banii obtinuti printr-o singura executare silita?

Am cumparat in 2006 o garsoniera in baza unui credit in chf. Atunci un franc elvetian era 1,83 lei.Acum francul este de peste 2 ori mai mare.Salariul nu a crescut , dar familia a castigat si un copil. Evident, au aparut restantele la plata creditului si apartamentul este scos la licitatie.

In paralel, s-au adunat impozite neplatite, restante la intretinere.
INTREBARE
Poate fi chemat fiscul si asociatia de proprietari sa obtina o parte din banii rezultati din vanzarea casei, evident conform sumelor pe care le datorez catre aceste institutii?
Problema este ca executarea silita se face la cererea bancii si evident suma de bani rezultata din vanzarea casei nu va acoperi integral suma datorata bancii.

In acest moment romanii cu credite in franci elvetieni sunt escrocati in mod barbar de catre banci. In fapt, dublarea pretului francului face ca acum suma datorata bancii de orice client din perioada 2006-2007 sa fie de 2 ori mai mare decat la data la care s-a luat creditul iar casa cumparata atunci se vinde acum la un pret de 2 ori mai mic. In esenta , profitul bancii este acum de 4 ori mai mare decat cel estimat in momentul creditarii, chiar daca se aduna mai greu , in timp, in conditiile in care executarea casei este urmata de poprirea pe salariu pana la stingerea totala a datoriei.

Iata de ce mi se pare moral ca si alti creditori sa-si primeasca partea financiara cuvenita.
daca e vb de un credit ipotecar, prima la care se vor duce banii va fi banca, numai daca ramaneau bani din vanzare, luau si ceilalti creditori