Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum pot sa renunt la apartament ipotecat ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum pot sa renunt la apartament ipotecat ?

Am facut un credit in franci elvetieni si ma intereseaza cum se procedeaza in situatia in care vreau sa renunt la apartament cu ipoteca pe el#-o. Creditul l-am facut in 2008 si rata pt acesta este destul de mare pt nivelul nostru de trai. Cand am intrebat la banca de la care ne-am imprumutat ne-au spus ca daca facem asta va trebui sa platim o diferenta pt necorespunderea pietei imobiliare (nu vad de ce e problema mea in situatia asta). As vrea sa stiu daca mai sunt persoane care au trecut prin asta cum se procedeaza...macar o mica informatie:(
1) daca nu mai puteti sa platiti rata sau deja nu mai platiti rata este mai bine sa vindeti dvs apartamentul. In cazul unei executari silite banca v-a scoate apartammentul la licitatie, iar in cazul licitatiilor preturile de vanzare sunt mult mai mici. Deci dvs veti obtine un pret mai mare pe apartament de unde v-a rezulta o diferenta mai mica de bani, bani pe care banca vi cere.
2) Pentru a nu plati aceasta diferenta de banii doar in instanta aveti sanse sa rezolvati. In ultimi ani au fost multe dosare castigate cu bancile asa ca puteti gasi un avocat specializat pe astfel de situatii.
3) Banca sigur va v-a da in judecata pentru recuperarea diferentei de bani. Deci indiferent de situatie tot aveti nevoie de avocat.
Sper ca aceste informatii va sunt de ajutor.
O zi buna
Incercati sa schimbati creditul ramas de achitat in alta moneda si sa gasit cumparator pt casa care sa preia si creditul ramas.
Nu aveti cum renunta, das aveti de platit creditul ramas indiferent de cat valoreaza acum casa. Daca nu va mai platiti ratele , se aduna penalitati calculate la creditul ramas de achitat care va fi declarat scadent anticipat dupa cateva rate neplatite, veti ajunge la executare silita, iar pretul obtinut pe ap vandut la licitatie va fi mai mic decat pretul pietei, iar daca va ramane o diferenta de platit, veti fi in executare silita pana creditorul recupereaza de la dvs tot ce datorati.
halupacristina a scris:

Am facut un credit in franci elvetieni si ma intereseaza cum se procedeaza in situatia in care vreau sa renunt la apartament cu ipoteca pe el#-o. Creditul l-am facut in 2008 si rata pt acesta este destul de mare pt nivelul nostru de trai. Cand am intrebat la banca de la care ne-am imprumutat ne-au spus ca daca facem asta va trebui sa platim o diferenta pt necorespunderea pietei imobiliare (nu vad de ce e problema mea in situatia asta). As vrea sa stiu daca mai sunt persoane care au trecut prin asta cum se procedeaza...macar o mica informatie:(

Si noi avem un credit ipotecar in franci elvetieni pe care nu il mai putem achita.
Din pacate multi oameni nu stiu ca vor ramane datori in continuare dupa vanzarea casei , eu am aflat in urma cu vreo 2 ani cand am facut prima reesalonare .
Incercati sa vindeti apartamentul cu acordul bancii si platiti diferenta , altfel ajungeti la executare silita si vor vinde ei apartamentul la jumate de pret sau mai putin .