Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Parasesc tara- nu mai pot plati ratele
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Parasesc tara- nu mai pot plati ratele

Am un credit ipotecar din 2008 pe 30 ani.Pana acum am platit foarte greu ratele dar am fost un bun platitor.Acum am o oferta sa plec in strainatate cu familia pe o perioada nedeterminata(minim 5 ani).Intrebarea mea este ca ,daca plec si nu mai platesc nici o rata de acum incolo ce se intampla,pot sa predau si cheile la imobil la banca ca nu ma mai intereseaza.Daca revin in tara peste 5-6 ani o sa fiu dator sau se prescrie datoria.
multumesc
Casa va fi scoasa la licitatie si daca nu va acoperi suma ramasa veti ramane dator. Prescriptia intervine la 3 ani de la ultima plata sau de la executarea silita.

Nu ar fi mai bine să platiti totusi in continuare rata la banca inchiriind apartamentul?
Buna dimineata !
In masura in care nu va veti mai achita ratele , se va ajunge la executare silita in cadrul careia se va scoate la licitatie imobilul ipotecat (pretul de vanzare fiind in mod cert unul sub pretul pietei ) si , mai mult ca sigur , veti ramane in continuare obligat a plati diferenta dintre pretul obtinut la licitatie pt imobil si sumele ramase de plata (se adauga si cheltuielile cu executarea silita) ....
Cea mai buna varianta ar fi sa va achitati ratele in continuare (trimiteti bani + contravaloare chirie imobil) sau sa gasiti o alta sursa de bani sa va achitati creditul ...
Succes !