Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... autoaparare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

autoaparare

este legal sa porti la tine un sprai lacrimogen si sal folosesti numai pentru autoaparare.
In Romania pot exista probleme si daca se afla in legitima aparare deoarece politia ar fi in stare sa il amendeze si pe cel aflat in stare de legitima aparare.
In instanta se poate rezolva insa situatia.
Da si atunci voi depune plangere pt abuz in serviciu nu ? =D>
Politistii inteleg mai greu...
Si cred ceva si mai greu...
Sunt cam nevinovati pe de-o parte...pt ca daca mint 3 insi ii crede pe ei si nu pe cel singur...
LG 61/91 rep. incrimineaza folosirea spray-ului. In schimb:

v. Art. 372 C.P.. – (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări
publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special
amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement
sau în mijloace de transport în comun:
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect
paralizant,

Probarea legitimei aparari este sarcina ta. Pana una alta fapta este contraventie daca nu are ca urmare vatamari ce necesita ingrijiri medicale ( atunci constituie infractiune). Pe scurt: Amenda.