avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... autoaparare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

autoaparare

este legal sa porti la tine un sprai lacrimogen si sal folosesti numai pentru autoaparare.
Cel mai recent răspuns: mielul_bland , utilizator 05:38, 9 August 2012
In Romania pot exista probleme si daca se afla in legitima aparare deoarece politia ar fi in stare sa il amendeze si pe cel aflat in stare de legitima aparare.
In instanta se poate rezolva insa situatia.
Da si atunci voi depune plangere pt abuz in serviciu nu ? =D>
Politistii inteleg mai greu...
Si cred ceva si mai greu...
Sunt cam nevinovati pe de-o parte...pt ca daca mint 3 insi ii crede pe ei si nu pe cel singur...
LG 61/91 rep. incrimineaza folosirea spray-ului. In schimb:

v. Art. 372 C.P.. – (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări
publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special
amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement
sau în mijloace de transport în comun:
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect
paralizant,
-------------

Probarea legitimei aparari este sarcina ta. Pana una alta fapta este contraventie daca nu are ca urmare vatamari ce necesita ingrijiri medicale ( atunci constituie infractiune). Pe scurt: Amenda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Electroșocurile se pot folosi pentru autoapărare? Kase Kase Sunt niste golani care mă amenința,si ma gandesc sa achiziționeze acest produs.Intrebarea mea este următoarea-pot folosi acest produs in cazul in care sunt ... (vezi toată discuția)
Achizitie baston telescopic ANONIMUL27 ANONIMUL27 Dupa ce am fost atacat de mai multe ori, am hotarat sa imi iau un baston telescopic pe care sa il port la mine ca sa nu mai fiu cu mainile goale in fata ... (vezi toată discuția)
Arme albe Seekhelp Seekhelp Buna ziua! Am fost oprit de o patrula de politie, am prezentat actele, politistul a cerut sa verifice masina, l-am lasat si a descoperit un box, un spray ... (vezi toată discuția)