Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... separare de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

separare de proprietate

buna ziua as dori sa ma ajutati intro problema.in jud tulcea exista o proprietate cu teren intravilan si o casa cu 3 camere,exista 2 proprietatri iar unul dintre ei doreste sa vanda partea ce ar trebui facut mai exact sau de ce acte ar fi nevoie pentru a putea vinde partea jumatate din proprietate daca celalat proprietar nu doreste sa vanda . va multumesc
Aveti cadastru , intabulare? Proprietatea este mostenire ?! Daca da se poate vinde cota ideala. Sau cel care nu doreste sa vanda sa faca partaj si sa I plateasca sulta celui care doreste sa vanda, ramanand cu toata proprietate. Nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune.
as vrea sa stiu daca mai e in vigoare parasirea de domiciliu raportata la politie,doi divortati in aceeasi casa unul pleaca la concubina si totusi vine cand vrea in locuinta si deranjeaza,multumesc! proprietatea este a amandurora.