Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza de masa la timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza de masa la timp partial

Buna ziua,
Daca angajez o persoana cu contract de munca cu timp patial de 4 ore, este legal sa-i adaug o pauza de masa de 30 de minute?El va sta la serviciu 4ore si 30 minute.
Angajatul cu timp partial poate presta ore de noapte?

Multumesc.
Art..134 alin..4 C.mun. prevede ca, pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

Prin urmare, exista psoibilitatea ca pauza de masa sa fie adaugata la timpul de munca.

Avand in vedere ca nu exista un text de lege care sa interzica acest lucru, atunci salariatul cu timp partial poate presta ore de noapte ...