Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ridicarea masinilor sector 1
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ridicarea masinilor sector 1

Este legala ridicarea unei masini de pe trotuar(stramt,e adevarat) daca nu incurca circulatia?Am vreo sansa sa recuperez banii de la aceasta companie sau sa o las balta? Doar suntem in Romania.Multumesc tare mult.
spatiul ramas pe trotuar trebuie sa fie de cel putin 1m.

Art. 144. –
(2) Administratorul drumului public poate permite oprirea sau stationarea, partial sau total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar în lipsa acestuia, numai daca ramâne liber cel putin un culoar de minimum 1 m latime înspre marginea opusa partii carosabile, destinat circulatiei pietonilor.