Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte pt.eliberare carte identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte pt.eliberare carte identitate

buna ziua
azi am fost la evidenta populatiei pt schimbarea c.i. dar in loc de titlu de proprietate am dus contractul de construire si proces verbal de predare primire a locuintei in care mentioneaza titularul locuintei si a spus ca trebuie sa duc neaparat titlul de proprietate pe care nu il gasesc nicaieri .de ce nu sunt bune si actele mai sus mentionate ?
ce act sau certificat poate inlocui titlul de proprietate ?
adeverinta de la Primarie
incercati cu un extras C.F.
Pe langa extrasul de carte funciara mai exista posibilitatea sa dati o declaratie pe propria raspundere care va fi insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica din zona dvs., prin care se certifica existenta imobilului si faptul ca locuiti efectiv la adresa declarata.

Acesta este formularul, il puteti pune pe un format A4 si lista ca sa se vada ca stiti despre ce vorbiti (Anexa 14 din HG 1375/2006) sau il puteti descarca de aici:

[ link extern ]

ANEXA Nr.14
DATÃ ÎN FAŢA MEA,
___________________________
la data de ___________________
semnătura __________________

D E C L A R A Ţ I E

Subsemnatul(a)_____________________________________fiul(fiica ) lui ________ şi al ______________________ născut(ă) la data de ___________ în localitatea _______ posesor al actului de identitate seria_____nr._________declar că locuiesc efectiv în localitatea __________________ str. ____________________ nr.___ bloc ___ sc.____et.____ apt. ____ sector(judeţ), __________________ într-un imobil cu destinaţie de locuinţă.

Cele declarate mai sus pot fi confirmate de dl(d-na) _____________________ _____________, care locuieşte în ______________________________________

De asemenea, declar că mi-au fost aduse la cunoştinţă prevederile, potrivit cărora, falsul în declaraţii constituie infracţiune şi se pedepseşte conform dispoziţiilor Codului penal.

Data ____________ Semnătura_______________
Ares-3, moderator
Imobilul este in oras? Daca da e bun contractul de construire insotit de procesul-verbal de receptie. Nu toate persoanele au primit titlu de proprietate (din acela verde) pentru apartamente. Contractul de construire ce spune, ca cineva se obliga sa construiasca un imobil. Procesul verbal de receptie ce spune? Ca s-a terminat constructia si proprietarul a primit locuinta. Si atunci de ce n-ar fi bune?
Daca e vorba de o locuinta la tara scoateti adeverinta de rol de la primarie.