Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un chirias își poate face buletin la adresa unde a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un chirias își poate face buletin la adresa unde a inchiriat ...

Un chirias își poate face buletin la adresa unde a inchiriat fără acordul proprietarului?(nu e vorba de viza de flotant) .Având în vedere ca buletinul se face pe 10 ani și chiria poate fi doar pe 1 an , iar la adresa pot veni amenzi pe numele chiriasului când nu va mai fi acolo-poate avea aceasta vreo repercursiune asupra proprietății cum ar fi sa nu poți vinde pina nu se achita amenda?
uncetatean, utilizator
V-am raspuns ca isi poate face buletin. Puteti repeta întrebarea si de 1000 de ori, realitatea e ca isi poate face buletin.
Faptul ca isi face acolo buletin, nu are nicio urmare neplacuta, puteti vinde casa ca nu sunt amenzile dvs.
Dupa ce nu mai are contract, puteti merge la evidenta populatiei si declarati acolo ca nu mai sta si ii anulează domiciliul.
Puteți răspunde mai respectuos și nu în zeflemea. Mi-ati spus sa pun întrebarea separat am făcut-o.
Deci fără acordul-declaratia și semnatura mea merge la evidenta populației își face buletin cu adresa(nu viza de flotant) . Sa presupunem ca are contract de chirie pe 1 an , buletinul se face pe 10 ani, după 1 an merg eu declar ca nu mai sta acolo și i se anulează buletinul sau cum?
Daca v-am raspuns la întrebare, nu vad sensul pt care ati mai pus-o o data. Si am scris " pe viitor, cand mai aveti intrebari..." nu e nicio zeflemea.

Exact asa veti proceda, numai ca e vb de anularea domiciliului, nu de buletin, pt asta faceti cererea. Astfel, beneficiarul va fi obligat sa isi schimbe buletinul.

Va prezentati personal la sediul Biroului de Evidenta Informatizata a Persoanei de care aparține locatia si depuneti Cererea tip, împreuna cu actul dvs de identitate si actul de.proprietate.
Cererea se obţine de la ofiţerul de serviciu se completează de titular şi se va semna în faţa lucrătorului de la ghişeu.

gi-jane2, moderator
Și nu trebuie șters domiciliul -adresa și din buletin si sa revina la adresa initiala care a avut-o la parinti? De ce cineva ar rămâne cu adresa la un domiciliu căruia nu ii aparține?
uncetatean, utilizator
Am mai pus o data întrebarea pentru ca vreau mai multe lămuriri și nu știu cum cineva a putut da o asemenea lege..Sau măcar dacă se făcea domiciliul la acea adresa cu contractul de inchiriere buletinul trebuia făcut fix doar pe perioada inchirierii, nu pe 10 ani. Maine poimâine poate cere sa între și în casa ca doar are adresa acolo

gi-jane2 a scris:

Daca v-am raspuns la întrebare, nu vad sensul pt care ati mai pus-o o data. Si am scris " pe viitor, cand mai aveti intrebari..." nu e nicio zeflemea.

Exact asa veti proceda, numai ca e vb de anularea domiciliului, nu de buletin, pt asta faceti cererea. Astfel, beneficiarul va fi obligat sa isi schimbe buletinul.

Va prezentati personal la sediul Biroului de Evidenta Informatizata a Persoanei de care aparține locatia si depuneti Cererea tip, împreuna cu actul dvs de identitate si actul de.proprietate.
Cererea se obţine de la ofiţerul de serviciu se completează de titular şi se va semna în faţa lucrătorului de la ghişeu.

uncetatean, utilizator