Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar

Buna ziua,
Am facut facturi pt livrari intracomunitare de bunuri fara sa precizez "scutit in Romania". Mentionez ca suntem platitori de tva si clientul are cod valid de tva. Organele fiscale pot sa refuze rambursarea tva daca nu ai scris pe factura "scutit"? Si inca ceva este obligatoriu sa scrii pe factura pe care o emiti catre un client din UE capitalul social si termenul de plata.
Multumesc.
1.In principiu se scrie pe factura "scutit cu drept de deducere". Daca au ochelari de cal s-ar putea sa aveti probleme.
2.Factura trebuie sa contina si capitalul social si conform legii contractelor si termenul de plata.
George1962 a scris:

1.In principiu se scrie pe factura "scutit cu drept de deducere". Daca au ochelari de cal s-ar putea sa aveti probleme.
2.Factura trebuie sa contina si capitalul social si conform legii contractelor si termenul de plata.

"neimpozabil in Romania" sau "scutit cu drept de deducere" art 142 (2) lit.a. precizez ca marfa o cumparam cu tva din tara si o vindem in tarile UE fara tva. Va rog spuneti-mi cum e corect sa scriu.
"scutit cu drept de drept de deducere" sau "taxare inversa" dar TVA = 0 este OK.