Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Functionar public

Va rog sa ma lamuriti intr-o poblema : lucrez intr-o institutie publica ca personal contractual pe ofunctie de conducere . am intrunit limita de varsta de pensionare si am obtinut prelungirea activitatii pana la 60 ani de la angajator si am abtinut-o. Mentionez ca nu am depus dosar de pensionare., nu am beneficiat de pensie . Intre timp personalul a fost ttrecut la functionari publici si postul de conducere va fi scos la concurs . Intrebarea este daca pot participa la concurs?
Va multumesc,
Conform art. 98 lit. d) din Legea nr. 188/199 privind statutul functionarilor publici:
(1) Raportul de serviciu încetează de drept:
d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, după caz, la data comunicării deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, pensionare anticipată, pensionare anticipată parţială ori invaliditate a funcţionarului public, potrivit legii.
Nu aveti cum sa participati la concurs, intrucat asa cum s-a postat anterior raportul dvs de serviciu va inceta de drept intrucat indepliniti conditiile prevazute de lege pentru pensionare.