Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumulare pensie limita de varsta (65 ani ) cu salariul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumulare pensie limita de varsta (65 ani ) cu salariul de la o institutie de stat

Buna ziua. As dori sa stiu daca pot ramane sa lucrez la institutia de stat, mi-am depus dosarul pentru pensie limita de varsta (am facut 65 de ani) pana cand imi iese decizia de pensionare. Multumesc.
1. Daca sunteti personal contractual :
- c.i.m. va inceta de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;
.....

2. Daca sunteti functionar public:
Raportul de serviciu existent încetează de drept la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Legea nr.188/1999
art.98
(1) Raportul de serviciu existent încetează de drept:
....
(d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare
....

3. Pentru continuarea activitatii, va trebui sa participati si sa fiti admis la concursul./examenul organizat pentru postul devenit vacant in urma pensionarii dvs.