Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul salariu pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul salariu pensie

Se poate continua CIM dupa virsta de pensionare, cumulind salariul cu pensia, deci fara incetarea CIM ?
1. Conform Codului muncii (art.56(1), lit.d), contractul individual de munca (CIM) inceteaza de drept la data la care salariatul indeplineste cumulativ conditia de varsta standard si stagiu minim de cotizare.

2. Asadar angajatorul emite decizia de incetare a CIM si apoi daca partile pica de acord incheie un alt CIM cu aceeasi data cu care a incetat celalalt.
Depinde de sectorul in care doriti sa lucrati ... insa nu este posibila fara incetarea c.i.m. si incheierea altuia nou ...

art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
.....

Legea nr.188/1991, Art. 98. - (1) Raportul de serviciu existent încetează de drept:
......
d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;
.....

In ambele situatiie, incetarea c.i.m. sau a raportului de serviciu opereaza in virtutea legii ...

p.s.
lit.d are un alt continut : ca urmare a constatarii nulitatii absolute a contractului individual de munca, de la data la care nulitatea a fost constatata prin acordul partilor sau prin hotarare judecatoreasca definitiva;
Cornel Vasile, Consilier juridic