Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... web xxx-AJUTOR
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

web xxx-AJUTOR

Va rog sa imi spuneti si mie daca pot sa fac ceva,am vb cu cineva pe messinger,si am f atat de tampita si m am dezbracat in fara la web ,si acum ma ameninta ca daca nu mai vb cu el imi imi pune filmuletul pe you tube:((#-o:O
ce sa fac??va rog se poate pedepsi??Eu nu mi am dat acordul ptr asa ceva?!Va rog ajutati ma indrumati ma ce sa fac?!:((
Se poate pedepsi, dar nu stiu cat se poate dovedi...
De usor, nu va fi usor cu siguranta...
Sigur exista filmuletul?

Si daca il pune, cine sunteti dv., Elena Udrea? Sunt zeci si sute de mii de filme acolo, care sunt sansele sa va vada un cunoscut? :D Bineinteles, daca acest individ nu e din cercul de cunoscuti...
Eu mi-as asuma sa-l puna pe net...
Ii puteti face o plangere, dar daca reiese acordul dv. de pe undeva... chiar din filmulet... sau din discutia pe mess?...
:((nu sunt ELENA UDREA?!DAR TIPUL MI A ARATAT DE ATATEA ORI FILMULETUL,STIE DIN CE ORAS SUNT SI SINCER DE DOVEDIT SE POATE DOVEDI DIN COMP LUI NU??NU ARE NICI UN ACORD DE AL MEU.....:((PB E CA EU AM FAMILIE:(( TRE SA ASTEPT SA IL PUNA PE INERNET SI APOI SA DEPUN PLANGERE?:((#-
Nu inteleg in intregime problema, ce anume doriti sa evitati... PLangere puteti face si acum, pentru santaj, de exemplu, si conversatiile de pe mess sa le duceti ca dovezi.
Dar asta nu inseamna ca familia dv. nu va afla, deci daca asta e problema, mai bine le spuneti, ca niciun politist nu va va cita fara stirea familiei, depunand un efort suplimentar care nu e necesar pentru el. In plus, apoi, in instanta... sansele sunt mici sa nu se afle. Cslculatorul poate fi luat ca proba...

Nu mai scrieti cu litere mari intreg mesajul, consultati Regulamentul de postare in sensul asta. Multumesc.
Din punctul meu de vedere discutiile de pe messenger nu vor fi niciodata considerate ca proba intr-un proces, dat fiind modalitatea relativ usoara prin care pot fi modificate discutiile.

Daca nu ii cunoasteti numele, sau macar un element care ar putea conduce la identificarea persoanei respective este foarte greu de crezut ca organele de cercetare vor face si cele mai mici eforturi pentru a-l identifica. Drept urmare varianta cu retinerea calculatorului ca mijloc de proba ...

Cum a spus si AVLIL ar fi bine sa te gandesti inainte de a face o plangere penala formala, pentru ca odata facuta nu poti sa o mai retragi, iar familia ta in mod sigur va afla, iar sansele de reusita, din punctul meu de vedere, sunt foarte mici.

Incearca mai bine sa rezolvi problema pe cale amiabila.

Succes
Puteti cere sprijinul organelor de cercetare si urmarire penala, eventual poate va ajuta in realizarea unui flagrant sau chiar probe (inregistrarea convorbirilor cu individul respectiv) in vederea dovedirii santajului.
Au mai fost situatii de genul celor prezentate de dvs. chiar mediatizate pe postul de televiziune unde organele de cercetare si urmarire penala au cooperat cu persoanele amenintate si le-au ajutat.
Totusi este indicat sa va sfatuiti si cu membrii familiei dvs. cu privire la aceasta problema si apoi sa luati o decizie.