Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale comert online - magazin carti
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

comert online - magazin carti

Buna! Sunt in proces de deschidere un magazin online dedicat instrumentelor educative pt copii (carte, puzzle, planse colorat, melodii, blog samd... ). Pe langa ofertele deja obtinute de la edituri si magazine de jucarii din tara, vreau sa ma indrept si catre achizitionarea de produse de pe diferite site-uri internationale (gen Amazon) si afisarea lor spre vanzare in magazinul meu online.

Legislatia privind comertul electronic am trecut-o in revista (L. 365/2002, Directiva 2000/31/CE), dar nu reusesc sa gasesc interpretarea conform careia este in regula dpdv legal sa achizitionez de pe astfel de site-uri (in numele societatii) si sa ofer spre vanzare pe teritoriul tarii, prin intermediul magazinului online.

Multumesc pentru suportul legislativ!

Adriana
Ai putea vinde carti direct pe Amazon KDP . Platesti doar 10% taxa in SUA iar in Romania platesti CASS si CAS. Ultimele doua taxe nu le platesti daca esti salariat sau pensionar. Cauta pentru info Self Publishing Smarter