Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC pentru absolvent
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC pentru absolvent

Buna ziua am si eu o problema si va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
Anul acesta am terminat facultatea am luat licenta in luna iunie 23 si sunt insarcinata in 3 luni .Ma intereseaza daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil unde trebuie sa merg si ce acte ar trebui sa depun.Copilul meu trebuie sa se nasca in luna februarie 2013 Multumesc
intampin o mare problema cu adeverinta pe care trebuie sa o ridic de la secretariatul universitatii pentru a o duce la agentia de somaj ..la secretariat nu mai este nimeni sa imi elibereze acea adeverinta pe care sa scrie data absolvirii:( iar pana in septembrie trec cele 60 de zile in care trebuia sa duc la Agentia de somaj dosarul .. in acesta situatie in care nu ma incadrez in cele 60 de zile o sa mai beneficiez de CCC
1. Eu cred ca este imposibil sa nu fie nimeni care sa va poata elibera adeverinta, nu poate pleca toata lumea dintr-o facultate in concediu.

2. - Luati legatura cu rectorul, cu un decan, un profesor, trebuie sa fie si altcineva in facultate afara de paznic.
- Poate gaseste pe cineva care are acces la secretariatul respectiv si va poate ajuta.

3. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca este eligibila pentru a beneficia de CCC si perioada in care persoana in cauza se afla in perioada de 60 de zile de la finalizarea cursurilor invatamantului obligatoriu sau, dupa caz, de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului preuniversitar, universitar la nivelul studiilor universitare de licenta sau de master si postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, cu sau fara examen de absolvire, in vederea angajarii ori, dupa caz, trecerii in somaj, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare finalizarii studiilor;

4. Normele de aplicare a OUG 111/2010 spun printre celelalte acte necesare la dosarul pentru CCC sunt si:
- adeverinţa eliberatã de instituţia de învãţãmânt, care sã ateste frecventarea cursurilor fãrã întrerupere, pânã la data solicitãrii acesteia;
- b) dovada eliberatã de agenţia teritorialã pentru ocuparea forţei de muncã, pentru situaţiile prevãzute la lit. a), b), c), t);

5. Situatia in care va aflati dvs. si prezentata de mine la pct.3 face parte din art.2(5), lit.t) din OUG 111/2010.
Problemele se tin lant la Universitatea Bucuresti nu este nimeni decat portarul ..deci nu are cine sa imi elibereze acea adeverinta iar termenul este 29 luna aceasta cand se implinesc cele 60 zile am terminat in iunie si socotind 60 zile de la inceputul lunii iulie ajung pana pe 29 august care ar fi ultima zi iar la secretariatul facultatii angajatii se intorc in 1 septembrie .
Mai pot face ceva?
Adinutza20, utilizator