Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate expirata
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate expirata

Buna ziua , am o intrebare si v-as fi recunoscator daca ma puteti lamuri. Locuiesc in Italia de cativa ani iar recent am observat ca mi-a expirat C.I romaneasca. Exista o modalitate de a-mi reface C.I in regim de urgenta si cam cat timp ar dura. Aici in italia am rezidenta si C.I italieneasca dar nu pot pleca din tara cu ea iar domiciului il am in Targoviste. Va multumesc
Acte necesare pentru SCHIMBAREA cartii de identitate/buletinului expirat:
4 fotografii 3/4 cm cu banda alba de 7 mm intocmite la fotograf.
cartea de identitate / buletinul expirat in original
pe linga documentele mai sus mentionate solicitantul va trimite in Romania buletinul de identitate vechi, certificatul de nastere, certificatul de casatorie/eventuala sentinta de divort definitiva.
Taxa este de 130,00 euro
Legalizarile de copii cad in sarcina solicitantului sau a persoanei imputernicite. Daca solicitantul doreste ca aceste servicii sa fie efectuate la Consulatul General al Romaniei, se va percepe o taxa de 30 euro pentru fiecare copie legalizata.
Mai am o intrebare. Exista posibilitatea ca imputernicitul sa faca Cartea de identitate in regim de urgenta?
Nu cred ca exista posibilitatea aceasta.