Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Evaziune fiscala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Evaziune fiscala

scz.am si eu o itrebare la dum. DE EX. NISTE MARFA PLEACA LA O FIRMA CUN ANUMIT NUME SI FACTURA E FACUTA PE ALTA SOCIETATE ,OMU NU O STAMPILIAZA SE UITA PE FACTRA OMU CE MARFA IA VENIT IAU ROSIA INAPOI SI CIA ALBASTRA NE STAMPILATE CUM SE NUMESTE ASA CEVA,IVAZIUNE FISCLA SAU CUM.MULTUMIM
:sorry:
:oops:
Nu se poate inregistra in evidenta contabila marfa pentru care nu exista documente justificative, adica factura are ca si cumparator o alta societate decat cea la care soseste marfa. Astfel de fapte sunt pedepsite de legea nr. 241 din 2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale (art. 9 alin. 1 litera b). De asemenea, conform art. 11 din legea contablitatii este interzisa efectuarea de operatiuni economice, precum si detinerea cu orice titlu de bunuri materiale fara a fi inregistrate in contabilitate.