avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pfa

Va multumesc ,ca existati,
V-as ruga mult daca puteti sa-mi spuneti care sunt obligatiile unei pfa(taximetrie)fata de casa de pensii,in situatia in care are si contract individual de munca de 2ore pentru perioada nedeterminata.Mai are obligatia de a plati contributii si ca pfa??
Cel mai recent răspuns: cafedelmar , utilizator 00:54, 6 August 2012
Un PFA datorează impozit pe venitul net, CAS şi CASS. Impozitul pe venitul net este de 16%. Venitul net se determină ca diferenţa dintre venitul brut şi cheltuielile deductibile. Cota de contribuţie de asigurări sociale (CAS) este reglementată de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, persoanele fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice.
Contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate se stabileşte sub forma unei cote de 5,5% care se aplică asupra veniturilor impozabile realizate de persoanele care desfăşoară activităţi independente ce se supun impozitului pe venit. Dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut.


Ultima modificare: Vineri, 3 August 2012
ContSters259084, utilizator
cafedelmar a scris:

Va multumesc ,ca existati,
V-as ruga mult daca puteti sa-mi spuneti care sunt obligatiile unei pfa(taximetrie)fata de casa de pensii,in situatia in care are si contract individual de munca de 2ore pentru perioada nedeterminata.Mai are obligatia de a plati contributii si ca pfa??


Nu mai are aceasta obligatie.
va multumesc foarte mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - contributii obligatorii atepelus atepelus Ce contributii sunt obligatorii?-sanatate/somaj/pensie/etc Multumesc! (vezi toată discuția)
Pensionar inregistrat pfa - care sunt contributiile obligatorii? stelach stelach Buna ziua, un pensionar, care este inregistrat ca persoana fizica autorizata, ce obligatii fiscale are,are obligatia incheierii unui contract de asigurari de ... (vezi toată discuția)
Plata la casa de pensii si casa de sanatate ioana81 ioana81 buna ziua.Sotul meu lucreaza in calitate de persoana fizica autorizata( instructor auto),cotizeaza la casa de pensii pt. vechime si la CAS si as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)