Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pfa

Va multumesc ,ca existati,
V-as ruga mult daca puteti sa-mi spuneti care sunt obligatiile unei pfa(taximetrie)fata de casa de pensii,in situatia in care are si contract individual de munca de 2ore pentru perioada nedeterminata.Mai are obligatia de a plati contributii si ca pfa??
Un PFA datorează impozit pe venitul net, CAS şi CASS. Impozitul pe venitul net este de 16%. Venitul net se determină ca diferenţa dintre venitul brut şi cheltuielile deductibile. Cota de contribuţie de asigurări sociale (CAS) este reglementată de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, persoanele fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice.
Contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate se stabileşte sub forma unei cote de 5,5% care se aplică asupra veniturilor impozabile realizate de persoanele care desfăşoară activităţi independente ce se supun impozitului pe venit. Dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut.

ContSters259084, utilizator
cafedelmar a scris:

Va multumesc ,ca existati,
V-as ruga mult daca puteti sa-mi spuneti care sunt obligatiile unei pfa(taximetrie)fata de casa de pensii,in situatia in care are si contract individual de munca de 2ore pentru perioada nedeterminata.Mai are obligatia de a plati contributii si ca pfa??

Nu mai are aceasta obligatie.
va multumesc foarte mult.