Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general monografie contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

monografie contabila

Buna ziua. Trebuie sa fac un referat cu mai multe monografii contabile ( fuziune prin absortie si prin contopire; lichidarea unei societati; retragerea unui acociat care detine 10% din capitalul social), si as avea nevoie de ajutor.
In exempul meu sunt doua firme aceleasi pt fiecare caz (Alfa si Beta).
Primul caz : Alfa absorbanta
Beta : Activ: - ch.constituire- 20000 Pasiv : - cap.soc. - 800000
- ch.dezvoltare- 200000 - rez.legale - 78000
- terenuri - 850000 - profit nerep. - 60400
- constructii - 1350000 - dat.< 1an - 2429600
- instal.tehn. - 1200000 - dat > 1 an - 3130000
-titl.part. - 30000 - prov.pt litigii - 60000
- mat.prime - 230000 - subv.pt.inv. - 52000
- marfuri - 1870000 - prov.mat.prime- 10000
- clienti - 670000 - prov.marfuri - 70000
- casa - 10000 - prov.clienti - 50000
- ct.in lei - 280000
- ch.in avans - 30000
total 6740000 6740000

1) am transferat activul 461=7583 - 6740000
2) scaderea elem.de activ.transf. 6583= %( 201,203,212,213,2111,301...471) - 6740000
3) inchid.ct de V si C prin 121
4) transf.elem de pasiv 419= 461 - 5559600( datorii < si> de i an)
%(1012;1061;1171;131;1511;391;397;491) = 456 - 1180400
5) se inchid ct. 461si 456 456=461- 1180400

Preluarea in soc.Alfa se face in aceleasi conturi?
As vrea sa-mi spuneti daca am procedat corect mai ales in privinta ct.de ch.in avans si provizioane ( in ex.dat nu se specifica nr si val actiunilor asa ca nu am pus accent pe acest aspect, ar trebui sa dau eu niste valori pt a stabili prima de fuziune?)

In caz de lichidare la Beta am trecut pe chelt.-ct.6583 (ch.constit;ch.dezv.ch.in avans) si venituri ( provizioane si subventii), ch.cu lichidarea ct.628, am vandut mijl.fixe corporale la val.contabila, marfuri, am incasat clientii, am achiatat dat, am inchis si virat tva, am inchis ct. de V si C si am obtinut pierdere ce nu s-a acoperit nici din prof.nerepartizat. Am acoperit din rezerve. Capitalul si dif din rezerve au fost virate catre asociati dupa ca am retinut si virat impozitul pe profit si dividende af.rezerve.

Ce se intampla in caz de retragere asociat ( 10% din actiuni)?
Se stabileste activul net dar nu inteleg ce fac cu ( ch.in av.,provizioane,subventii,titluri) ? Raman si asoc ii dau 10 % din capital,rezerve si profit nerepartizat? Cum stabilesc activul net?

In caz de fuziune prin contopire se preia A si P celor doua in bilantul de la noua soc. pe aceleasi posturi ? La fel ce se intampla cu ch.de constituire,de dezv, ch.in avans, provizioane si subv.pt.investitii ale celor doua firme care fuzioneaza?

Astept un raspuns daca ati inteles ceva din ce am scris eu. Am gasit ceva in ordin 1376/2004 dar acolo sunt cazuri simple. Multumesc.

am o monografie,da-mi un mesaj privat si iti trimit
Va rog sa-mi spuneti in ce conditii pot sa constitui provizioane pentru stocuri de material lemnos fara desfacere, si pentru un client extern la care factura emisa si neincasata este din luna sept.2008, termenul de incasare fiind de 3 zile de la emiterea acesteia .Deasemeni ce masuri trebuie sa intreprind in vederea recuperarii debitului(intre firme nu s-a semnat contract).Multumesc.
art.22 Cod Fiscal, pt.provizioane.Dar macar, factura este stapilata, aveti proce verbal de predare-primire sau un aviz de insotire?E un pic mai complicat fara astea.
La livrarea marfii s-au intocmit toate documentele, respectiv aviz de insotire, invoice , si formalitatile vamale.Sunt foarte derutata si nu stiu ce sa fac, valoarea marfii fiind de 31000 euro.Am mai colaborat cu aceasta firma din Silistra- Bulgaria in anul 2008 , si nu am avut probleme. Ce masuri sa intreprind in recuperarea debitului?Va multumesc.
Pai faceti aceleasi demersuri, care se fac si in cazul recup.unei creante de la un client roman.