Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare proces verbal politia rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare proces verbal politia rutiera

Buna seara! Am nevoie de indrumare referitor la o contestatie proces verbal radar.
Unde s-a petrecut incidentul : Localitatea Calugareni, judetul Giurgiu, 04.08.2012, ora 12.10, am fost oprita de un agent de politie, care mi-a solicitat actele pe fondul depasirii vitezei, fiind inregistrata de aparatul radar cu 68 km/ora. Am aratat actele solicitate, dupa care agentul s-a retras in masina impreuna cu cel care m-a oprit, si am asteptat circa 5-6 minute. S-a reintors cu procesul verbal, unde am mentionat ca nu sunt de acord si contest amenda.
Faptele care mi-au determinat suspiciuni sunt urmatoarele:
- eram ultima masina , fiind depasita de mai multe autovehicule cu viteza net superioara celei pe care o rulam, si totusi am fost singura masina oprita de agenti;
- in timp ce conduceam (pana la asa zisul filtru) am observat o Dacia Nova alba, cu numar de Giurgiu, stationata la marginea unui camp (nu in localitate) care avea un aparat radar fixat pe sosea,iar in masina era un barbat imbracat civil, (a nu se confuda cu GPS), iar masina care a trecut pe langa mine la cateva minute (2,3) dupa cea am fost oprita de agenti,
- in toata perioada in care am fost stationata asteptant sa-mi aduca actele, nu a mai fost oprita nici o masina ( nici cand am fost oprita nu era nici o masina trasa pe dreapta),
- dupa ce am primit procesul verbal, am mai stationat cateva minute ( maxim 3) iar cei doi agenti erau in masina, si nu au mai oprit pe nimeni cat am fost eu trasa pe dreapta.
Rugamintea mea este urmatoarea: Amenda trebuie platita, si ulterior fac plangere la Judecatorie?
Mentionez ca posed permis de conducere de 20 de ani, veneam din concediu din Bulgaria, eram si cu al meu baiat in masina, si nu am avut niciodata o amenda de circulatie, de aceea ma simt frustata si chiar discriminata de cele intamplate. Nu pot sa cred ca sunt un pericol pe sosea#-o:O
Revin cu informatii noi... In 20 noiembrie s-a dat urmatoarea pronuntare << Admite in parte plangerea contraventionala formulata de catre petenta xxxxxxxxx, in contradictoriu cu Inspectoratul Judetean de Politie Giurgiu. Inlocuieste sanctiunea amenzii contraventionale in cuantum de 140 lei aplicata prin procesul-verbal de contraventie seria XXXXX nr. XXXXXXXXXXX, intocmit la data de XXXXXXX cu sanctiunea averitsmentului. Ia act ca nu au fost solicitate cheltuieli de judecata. Cu recurs in termen de 15 zile de la data comunicarii>>

Acum... intrebarea mea este urmatoarea...daca politia nu a depus nici o intampinare, nici o proba la dosarul meu..pe ce baza instanta mi-a inlocuit cu avertisment?? Eu am cerut anularea procesului verbal.
ankka2006, utilizator