avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare proces verbal politia rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare proces verbal politia rutiera

Buna seara! Am nevoie de indrumare referitor la o contestatie proces verbal radar.
Unde s-a petrecut incidentul : Localitatea Calugareni, judetul Giurgiu, 04.08.2012, ora 12.10, am fost oprita de un agent de politie, care mi-a solicitat actele pe fondul depasirii vitezei, fiind inregistrata de aparatul radar cu 68 km/ora. Am aratat actele solicitate, dupa care agentul s-a retras in masina impreuna cu cel care m-a oprit, si am asteptat circa 5-6 minute. S-a reintors cu procesul verbal, unde am mentionat ca nu sunt de acord si contest amenda.
Faptele care mi-au determinat suspiciuni sunt urmatoarele:
- eram ultima masina , fiind depasita de mai multe autovehicule cu viteza net superioara celei pe care o rulam, si totusi am fost singura masina oprita de agenti;
- in timp ce conduceam (pana la asa zisul filtru) am observat o Dacia Nova alba, cu numar de Giurgiu, stationata la marginea unui camp (nu in localitate) care avea un aparat radar fixat pe sosea,iar in masina era un barbat imbracat civil, (a nu se confuda cu GPS), iar masina care a trecut pe langa mine la cateva minute (2,3) dupa cea am fost oprita de agenti,
- in toata perioada in care am fost stationata asteptant sa-mi aduca actele, nu a mai fost oprita nici o masina ( nici cand am fost oprita nu era nici o masina trasa pe dreapta),
- dupa ce am primit procesul verbal, am mai stationat cateva minute ( maxim 3) iar cei doi agenti erau in masina, si nu au mai oprit pe nimeni cat am fost eu trasa pe dreapta.
Rugamintea mea este urmatoarea: Amenda trebuie platita, si ulterior fac plangere la Judecatorie?
Mentionez ca posed permis de conducere de 20 de ani, veneam din concediu din Bulgaria, eram si cu al meu baiat in masina, si nu am avut niciodata o amenda de circulatie, de aceea ma simt frustata si chiar discriminata de cele intamplate. Nu pot sa cred ca sunt un pericol pe sosea#-o:O
Cel mai recent răspuns: ankka2006 , utilizator 08:29, 22 Noiembrie 2012
Revin cu informatii noi... In 20 noiembrie s-a dat urmatoarea pronuntare << Admite in parte plangerea contraventionala formulata de catre petenta xxxxxxxxx, in contradictoriu cu Inspectoratul Judetean de Politie Giurgiu. Inlocuieste sanctiunea amenzii contraventionale in cuantum de 140 lei aplicata prin procesul-verbal de contraventie seria XXXXX nr. XXXXXXXXXXX, intocmit la data de XXXXXXX cu sanctiunea averitsmentului. Ia act ca nu au fost solicitate cheltuieli de judecata. Cu recurs in termen de 15 zile de la data comunicarii>>

Acum... intrebarea mea este urmatoarea...daca politia nu a depus nici o intampinare, nici o proba la dosarul meu..pe ce baza instanta mi-a inlocuit cu avertisment?? Eu am cerut anularea procesului verbal.
Ultima modificare: Joi, 22 Noiembrie 2012
ankka2006, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare amenda radar ilieadr ilieadr Buna ziua, in data de 22.09 eram pe sos. Pitesti -Slatina si am fost oprit de un echipaj de la politia rutiera pentru ca am depasit viteza legala in ... (vezi toată discuția)
Am motiv de contestatie? ionuthornea ionuthornea m-a oprit un echipaj de politie la vre-o 10 k(impreuna cu alte 4 auto in mai putin de 2 minute),sustinand ca am depasit viteza regulamentara si am fost ... (vezi toată discuția)
2 amenzi pentru depasirea vitezei legale in localitate in decurs de un minut stefaroiflorin stefaroiflorin In ziua de 10:05:2013 la ora 15:42 am fost detectat de radar cu viteza de 81 km in localitate si la 15:53 cu viteza de 116 km in aceeasi localitate . Apoi ... (vezi toată discuția)