avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata barbati

- sunt angajat din 1975 (conditii de munca normala)
- armata am facut-o intre anii 1976- 1978
- am fost somer un an dupa care am lucrat opt luni la negru
Cand as putea beneficia de pensie anticipata?

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 09:57, 6 August 2012
Pentru a putea raspunde la intrebare este nevoie de urmatoarele date:

- data nasterii (am inteles ca este vorba de un barbat);
- stagiul de cotizare (vechimea in munca), fara stagiul militar.

DATA NASTERII 1956, 5 MARTIE
STAGIUL DE COTIZARE 34 ANI (FARA STAGIUL MILITAR)
nu v puteti pensiona anticipat partial decit la 60 de ani si cu conditia sa aveti 35 de ani lucrati fara armata.
Ultima modificare: Luni, 6 August 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Pentru un barbat nascut in 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in martie 2021;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in martie 2016, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in martie 2016, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.

3. - Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie (plata contributiei o face Agentia de Somaj), deci la cei 34 de ani se mai adauga si 1 an de somaj indemnizat.
- Stagiul militar obligatoriu este perioada asimilata stagiului de cotizare la p[ensie si se ia in calcul la pensia pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956 s_marius s_marius - sunt angajat din 1973 (conditii de munca normala), sunt nascut in februarie 1956 - armata am facut-o intre anii 1976 - 1978 - am fost somer un an Cand as ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare haicansorina haicansorina data nasterii - 09.11.1956 vechime in munca TOTAL - 39 ani 9 luni 26 zile ( din care armata 1 an 3 luni,25 zile) din aceasta perioada a lucrat 16 ani 8 luni ... (vezi toată discuția)
Pensionare doinita_coman doinita_coman Buna ziua! Vreau sa ma edific asupra varstei de pensionare pentru sotul meu si am nevoie de ajutorul D-voastra. Detalii: Nascut pe 28 ian. 1956 Perioade ... (vezi toată discuția)