avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie cu uzufruct si scutire de raport
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie cu uzufruct si scutire de raport

parintii mi au trecut casa bucataria si anexele impreuna cu 1500m din5000 pe numele meu,cu uzufruct pe bucataria si anexele vecine pe perioada vietii.unul din ei a decedat intre timp iar doi din frati ar dori sa ramana in bucataria si anexele atasate dupa moartea mamei,NOI am construit o alta casa in locul celei vechi,doar bucataria si anexele ramanand aceleasi.intrebarea mea este;dupa moartea mamei anexele trec sau raman pe numele meu, sau fratii pot veni cu pretentii.contractul nu are alte clauze,nici de intretinere nici altceva.IN cazul decesului mamei,la dezbaterea mostenirii cum se procedeaza?se scade partea mea din contractul de donatie?
La efectuarea partajului, ceea ce ati obtinut dvs de la defunct va intra in cota dvs, deci se va efectua atribuirea in natura a bunului. Ce a fost pe numele dvs asa si ramane. In cazul in care valoarea bunul respectiv depaseste valoarea cotei care vi se cuvine din succesiune, veti datora o sulta celorlalti mostenitori.
adica in caz ca mama ar deceda,bucataria si terenul donat intra in posesia mea in baza actului de donatie?dar scutirea de raport ce inseamna mai precis?multumesc pt raspuns
Da, bunurile respective raman in posesia dvs in baza donatiei.
In caz de deces, urmasii sunt obligaţi să aducă la masa succesorală bunurile primite, fie în natură, fie în echivalent. Această obligaţie poartă numele de raport. Daca donatia a fost facuta cu scutire de raport, din totalitatea succesiunii, dvs va vor fi atribuite bucataria si terenul + partea care va revine din partaj, conform drepturilor succesorale legale. Sunteti in avantaj.

Cu toate acestea, dacă prin donaţia scutită de raport s-ar aduce atingere rezervei succesorale, donaţia scutită de raport va fi supusă reducţiunii (diminuării) în măsura necesară asigurării rezervei legale.
multumesc pentru raspunsuri!
terenul pe care il am trecut in acte,cei 1500m,nu l am tinut niciodata,l au tinut parntii mei,dupa moartea tatei am vrut sa mi l dea in gradina,insa mama mea nu e de acord sa nu faca galagie cu cei 5 frati.nu stiu cum sa procedez.se aduce comisie pt masuratori?dupa moartea ei ,fratii mei pot strica actul de donatie?restul terenului de 3500m se afla in gradina ,insa fara cale de acces

Alte discuții în legătură

Donatie ContSters252627 ContSters252627 va rog multsa ma ajutati cu un sfat.am mai scris aici pentru o lamurire la o donatie cu uzufruct viager.ma confrunt cu urmatoarea problema;impart aceeasi curte ... (vezi toată discuția)
Doar un copil are dreptul la mostenire? emilia_07 emilia_07 Eu stau in aceeasi casa cu parintii mei, cu sotul meu si 2 copii. Fiecare are baie, bucatarie, 2 camere , iar parintii mei au in plus fata de noi o bucatarie. ... (vezi toată discuția)
Succesiune ang671 ang671 buna ziua, problema este urmatoarea:apartamentul in care locuiesc este trecut pe numele cumnatului cu uzufruct la soacra mea.socrul a murit acum un an.trebuie ... (vezi toată discuția)