Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale protectia datelor personale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

protectia datelor personale

stiu ca era vorba acum ceva timp sa se voteze o taxa anuala pt cei care lucreaza cu datele persoane. s-a mai votat? se plateste ceva? unde? cand? cat?
Care sunt pasii care trebuie urmati pt a lucra cu date personale? stiu ca trebuia sa ma inregistrez la avocatul poporului ca lucrez cu date personale, si taxa respectiva. Pana la urma cum se face?
Ce fel de date intra in aceasta categorie? CV-urile intra? sau ce intra si ce nu intra in aceasta categorie.
Multumesc
Lege 506/2004 privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice.
Aici gasesti raspunsurile la intrebarile tale.
din ce am citit inteleg ca CV-urile nu intra in aceasta categorie.
am inteles bine sau...? :)
Coonform Legii nr.671/2001, in cazul in care lucrezi cu date cu caracter personal, trebuie sa-ti notifici activitatea la ANSPCPD (Avocatul Poporului e alta oala) solicitand inscrierea in registrul operatorilor de date cu caracter personal.
Procedura si alte utile, vezi la www.dataprotection.ro :rolleyes: