avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actiune pt plata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actiune pt plata pensiei alimentare

Buna ziua, Intrucat de 4 luni de cand s-a pronuntat divortul fostul meu sot imi spune" iti voi da banii pt copii, deocamdata am alte cheltuieli" doresc sa incerc pe cale legala sa il determin sa plateasca. Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa deschid actiunea si ce elemente trebuie aceasta sa contina (din pacate nu am posibilitatea angajarii unui avocat). Va multumesc.


Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:12, 10 August 2012
~ Conținut șters la cerere ~
Dar la divort nu s-a discutat problema stabilirii domiciliului minorului si pensia de intretinere?

Ultima modificare: Marți, 7 August 2012
gi-jane2, moderator
Instanța e obligată sa se pronunțe din oficiu și asupra pensei de intreținere a minorului, prin hotărârea de divorț. Dacă hotărârea de divort este definitivă și irevocabila, nu aveti de facut decât să o puneți in executare.
Apelați la un executor judecatoresc si vă va lamuri acesta.
Ultima modificare: Marți, 7 August 2012
Patrick_, utilizator
Ori mai drastic, ii faceti plangere penala pt abandon si poate asa isi va aduce aminte ca pensia se plateste inaintea altor cheltuieli
s-a stabilit la divort domiciliul si de asemenea cuantumul pensiei...insa...atitudinea este aceiasi...
as putea beneficia in vreun fel de asistenta juidica gratuita ?
va multumesc tuturor pt mesaje


[ va rog, nu mai scrieti cu majuscule, mutumesc]
Ultima modificare: Vineri, 10 August 2012
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Incredintare minor neagoemarianina neagoemarianina ma numesc Nina si mentionez ca in 2005 am divortat in urma divortului minorul mi-a fost incredintat spre crestere. relatia cu fostul sot a continuat iar in ... (vezi toată discuția)
Neplata pensie alimentara- cum pot recupera pensia restanta ? roxanaioana2013 roxanaioana2013 buna ziua.mam divortat in 2011,in urma casatoriei a rezultat un minor....instanta a decis ca tatal copilului sa dea pensie alimentara 170 ron.de atunci si pana ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere danutC danutC Buna ziua! In urma divortului mi-a fost incredintat copilul, spre crestere si educare si totodata fosta mea sotie a fost obligata la plata pensiei de ... (vezi toată discuția)