Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actiune pt plata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actiune pt plata pensiei alimentare

Buna ziua, Intrucat de 4 luni de cand s-a pronuntat divortul fostul meu sot imi spune" iti voi da banii pt copii, deocamdata am alte cheltuieli" doresc sa incerc pe cale legala sa il determin sa plateasca. Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa deschid actiunea si ce elemente trebuie aceasta sa contina (din pacate nu am posibilitatea angajarii unui avocat). Va multumesc.

~ Conținut șters la cerere ~
Dar la divort nu s-a discutat problema stabilirii domiciliului minorului si pensia de intretinere?

gi-jane2, moderator
Instanța e obligată sa se pronunțe din oficiu și asupra pensei de intreținere a minorului, prin hotărârea de divorț. Dacă hotărârea de divort este definitivă și irevocabila, nu aveti de facut decât să o puneți in executare.
Apelați la un executor judecatoresc si vă va lamuri acesta.
Patrick_, utilizator
Ori mai drastic, ii faceti plangere penala pt abandon si poate asa isi va aduce aminte ca pensia se plateste inaintea altor cheltuieli
s-a stabilit la divort domiciliul si de asemenea cuantumul pensiei...insa...atitudinea este aceiasi...
as putea beneficia in vreun fel de asistenta juidica gratuita ?
va multumesc tuturor pt mesaje

[ va rog, nu mai scrieti cu majuscule, mutumesc]
gi-jane2, moderator