Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cote moºtenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cote moºtenire

Într-o familie soţul are un copil din altă căsătorie.Soţul decedează .Moştenirea soţiei în caz de deces al acesteia fără a avea alţi moştenitori revine fiul soţului ?Fiul avea deja 1/4 din moştenire din bunurile comune ale soţilor?
Sotia nu are niciun mostenitor din clasele 1-4? Daca nu l a adoptata pe fiul sotului , fie lasa testament unei terte persoane sau fiului sotului, daca nu mostenirea este vacanta si o culege statul.
In lipsa unui testament, la mostenirea unei persoane vin mostenitorii legali. Copilul sotului din alta casatorie nu este mostenitor legal al sotiei.
Daca sotia nu are nici un mostenitor legal - descendenti, ascendenti, frati/surori sau colaterali pana la gradul 4 si nici nu a lasat testament, mostenirea este vacanta.
Copilul sotului din alta casatorie poate mosteni in aceasta situatie doar daca exista un testament in favoarea sa.