Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Revenire Declaratie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Revenire Declaratie

Va salut,

Am si eu o problema :

Am dat o declaratie la politie in care am zis ca am furat ceva eu cu inca o persoana. Am achitat paguba si acum suntem chemati in instanta pentru definirea pedepsei.
Acea declaratie am dato la presiunea politistilor , noi eram nevinovati dar aveau ceva probe impotriva.

Ce vreau sa stiu eu acum e daca pot reveni asupra declaratiei sa spun ca nu am facut eu si ca am declarat la presiunea politistilor . Si cam cat m-ar costa un avocat + cheltuieli de judecata.

Si daca se dovedeste ca nu am fost eu ce pedeapsa as putea primi pentru marturie mincinoasa.

E complicata rau povestea , dar daca e interesat cineva sa ma ajute o sa spun intreaga poveste.

Multumesc.
Doar martorii pot fi acuzați de marturie mincinoasă.
Din câte înțeled D-voastră nu ați dat o declarație de martor ci una de invinuit sau inculpat.

Declarațiile invinuitului sau inculpatului sunt divizibile, retractabile și pot servi la aflarea adevărului numai în măsura în care se coroborează cu celalalte fapte și împrejurări ce rezultă din ansamblul probelor de la dosar.

Deci puteți fără nici o problemă să va retrageți sau să vă schimbați declarația (daca aceasta a fost făcută în timpul urmăririi penale în calitate de invinuit sau inculpat), iar instanța de judecată va aprecia și va reține doar partea sau părțile din cele doua declarații care se coroborează cu celelalte probe.
Faptul ca sunteti vinovat dar nevinovat s-ar putea sa supere instanta si va ajungeti dupa gratii.
Ar fi bine sa ne spuneti ce se spune ca ati furat ca sa intelegem cat de cat situatia...