avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Revenire Declaratie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Revenire Declaratie

Va salut,

Am si eu o problema :

Am dat o declaratie la politie in care am zis ca am furat ceva eu cu inca o persoana. Am achitat paguba si acum suntem chemati in instanta pentru definirea pedepsei.
Acea declaratie am dato la presiunea politistilor , noi eram nevinovati dar aveau ceva probe impotriva.

Ce vreau sa stiu eu acum e daca pot reveni asupra declaratiei sa spun ca nu am facut eu si ca am declarat la presiunea politistilor . Si cam cat m-ar costa un avocat + cheltuieli de judecata.

Si daca se dovedeste ca nu am fost eu ce pedeapsa as putea primi pentru marturie mincinoasa.

E complicata rau povestea , dar daca e interesat cineva sa ma ajute o sa spun intreaga poveste.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:28, 8 August 2012
Doar martorii pot fi acuzați de marturie mincinoasă.
Din câte înțeled D-voastră nu ați dat o declarație de martor ci una de invinuit sau inculpat.

Declarațiile invinuitului sau inculpatului sunt divizibile, retractabile și pot servi la aflarea adevărului numai în măsura în care se coroborează cu celalalte fapte și împrejurări ce rezultă din ansamblul probelor de la dosar.

Deci puteți fără nici o problemă să va retrageți sau să vă schimbați declarația (daca aceasta a fost făcută în timpul urmăririi penale în calitate de invinuit sau inculpat), iar instanța de judecată va aprecia și va reține doar partea sau părțile din cele doua declarații care se coroborează cu celelalte probe.
Faptul ca sunteti vinovat dar nevinovat s-ar putea sa supere instanta si va ajungeti dupa gratii.
Ar fi bine sa ne spuneti ce se spune ca ati furat ca sa intelegem cat de cat situatia...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Articolul 260 dolar dolar am facut o marturie mincinoasa,a inceput urmarirea penala impotriva mea,dar nu a ajuns dosarul la procuror, este la politie,imi pot retracta ... (vezi toată discuția)
Abuz de incredere cris_deo cris_deo Buna seara. Am facut o sesizare la politie pt un abuz de incredere , persoana pe care am reclamat-o a fost chemata la politie si si-a insusit fapta adica un ... (vezi toată discuția)
Despre marturie.fie ea mincinoasa sau reala. Sonji Sonji Cum poate dovedi o instanta ca un martor minte sau spune adevarul?? Oricine poate apela la prieteni sau membrii de familie sa depuna marturie impotriva celui ... (vezi toată discuția)