Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ANFP
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ANFP

suspendarea unui concurs = reluarea procedurii de la inceput?
mai precis : am fost declarat admis la primele doua etape a unui concurs respectiv selectie dosare si proba scrisa . am sustinut proba interviu si nu am primit nici-un raspuns de admitere sau respingere . dupa numeroase solicitari in scris am primit raspuns de la ANFP ca concursul se suspenda pe motiv ca ua existat diferente mai mari de 10 puncte intre membrii comisiei de concurs . fara sa precizeze perioada suspendare sau sa motiveze aceasta decizie . legea spune ca in astfel de situatii, membrii comisiei au obligatia sa reia procedura recorectarii ori de cate ori este nevoie pentru a inlatura aceasta sitautie . cu alte cuvinte presedintele comisiei trebuia sa convoace comisia pentru analiza dar nu au mai facut nimic . am formulat plangere prealabila si am primit raspuns ca se reia de la inceput organizarea si desfasurarea concursului ca, comisia de concurs a fost in imposibilitate de a finaliza calcularea si notarea probei . O suspendare de concurs inseamna o amanare, o intrerupere temporara a unei activitati, urmand a se relua procedura din punctul in care a ramas . Intrebare : Poate ANFP sa imi anuleze probele unde am fost declarat admis ? Eu cred ca nu . d-voastra ce parere aveti ? multumesc .
dupa suspendarea unui concurs, cand se reia procedura de organizare si desfasurare a acestui concurs, candidatii care au participat la concursul suspendat si participa si la cel ulterior vor sustine toate probele din nou.
cristinacanta, utilizator
multumesc pentru raspuns . dar am uitat sa precizez un element eu am obtinut si la proba interviu minim 70 de puncte cum spune HG 611/2008, ca sa pot fi declarat admis.
eu cred ca legiuitorul cand a precizat ca pentru anumite deficiente, se reia procedura de organizare si desfasurare a unui concurs a reinterat faptul ca exista situatii care privesc organizarea exemplificand ( nu au solicitat avizul ANFP, bibliografia sau anuntul de concurs nu sunt in concordanta cu legislatia , etc ) sau de desfasurare ( contestatii care ar conduce la o amanare a desfasurarii concursului, sesizari de conflicte de interese , incompatibilitati, cereri de recuzare etc ) . In cazul meu in legislatie exista precizare cum trebuie sa procedeze comisia.
?????
nu stiu ce vreti sa mai adaug. am spus ce inseamna suspendarea concursului.
ANFP nu anuleaza nimic, insa poate suspenda potrivit legii.
nu conteaza ce nota ati primit la oricare din probe, daca motivul suspendarii a fost unul care nu are legatura cu nota dvs., ci tinea de comisie si de lucrarile comisiei.
da, legislatia spune cum trebuie sa procedeze comisia, insa eu nu mai inteleg care este problema: ca vreti ca la ridicarea suspendarii sa nu existe reluare de procedura si sa se afiseze direct un rezultat al probei de interviu si respectiv rezultatul final cu dvs castigator? sau ca ati concluzionat ca membrii comisiei nu au procedat corect?
eu spun asa: dvs nu aveati o nota finala la interviu pentru membrii nu s-au pus de acord la punctaj, care era diferit cu mai mult de 10 puncte intre membrii, deci nu ar fi respectat legea dupa parerea mea daca lasau punctajul asa si afisau media dintre note atat de distincte.
probabil ca s-au intrunit si nu s-au inteles. cat sa stea intr-un birou si sa dezbata nota dvs.? o saptamana? daca nu s-au inteles in nici un fel, inseamna ca de aia au suspendat concursul.
eu nu vad nimik in neregula cu modul in care au procedat.
ce intelegeti prin "deficiente"?
art.59 alin.(6) si art.61 alin.(3) din HG 611 vb de necesitatea ca intre notele date de comisie sa nu fie o diferenta mai mare de 10 puncte. daca nu au reusit sa ajunga la un consens, afisarea rezultatelor in asa fel ar fi fost o incalcare a legii. eu o categorisesc la deficientele in respectarea prevederilor legale, cum zice art.73 alin.(2) prvind suspendarea.
Pe mine m-ar mira ca ANFP-ul sa ia vreodata atitudine, in sensul bun al cuvantului. Gradul de implicare a politicului in institutiile statului, este dovada reala a faptului ca aceasta institutie se dovedeste a fi cu rol "decorativ". Eu asta cred.