Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... suspendare PFA in prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

suspendare PFA in prenatal

Buna ziua,

dorsc sa ma ajute cineva cu o informatie in ceea ce priveste momentul suspendarii activitatii unui pfa pentru cauza de maternitate. Din 1 septembrie se elibereaza pentru perioada urmatoare concediul prenatal, urmand ca nasterea propriu-zisa sa fie programata in jurul datei de 20 sept. In acest caz, cand este indicat suspendarea Pfa-ului?

Va multumesc mult
1. Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Ce reprezintă concediul în cazul persoanelor care realizează venituri din activităţi independente sau agricole şi care nu lucrează în baza unui contract de muncă?

Solutie:
În cazul acestor persoane, concediul reprezintă întreruperea activităţii pe perioada până la împlinirea de către copil a vârstei de 1 an, 2 ani sau respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap. De asemenea, în cazul asociaţilor din cadrul unor societăţi comerciale, care nu pot prezenta documente care să ateste faptul că nu realizează venituri profesionale pe perioada până la împlinirea de către copil a vârstei de 1 an, 2 ani sau respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, aşa cum se menţionează la art. 6 alin. (5) lit. f) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul în indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, denumite în continuare Normele metodologice aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 52/2011, este suficientă declaraţia pe propria răspundere a persoanei că nu realizează astfel de venituri şi data de la care solicitantul se află în concediu pentru creşterea copilului, datele şi informaţiile prezentate de respectiva persoană fiind supuse Codului penal cu privire la falsul în declaraţii.

2. Asadar din momentul in care intrati in CCC sa intrerupeti activitatea ca PFA.
Sa inteleg, data la care sau ulterioara nasterii copilului?

Va multumesc
Data cu care solicitati CCC.