Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea 448/2006
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea 448/2006

Buna ziua, intrebarea mea este daca am un baietel care sufera de autism infantil (boala incadrata cu gradul i de handicap ) pot beneficia de inchirierea unei locuinte de la stat?
In temeiul disp art 20 din legea nr 448/2006 republicata
In vederea asigurarii accesului persoanelor cu handicap la obtinerea unei locuinte,autoritatile publice au obligatia sa ia masuri pentru introducerea unui criteriu de prioritate pentru inchirierea,la nivelurile inferioare,a locuintelor care apartin domeniului public al statului ori unitatilor administrativ-teritoriale ale acestuia
asta ar insemna doar punctajul care se ofera la locuintele ANL. Ce sa inteleg din criteriu de prioritate?
sincer, eu am fost la primarie si mi-au spus ca singurul lucru care se poate obtine conform legii sunt 2 puncte in plus la criteriul ANL ( mie nu prea mi se pare corect).
Dvs. nu vi se pare corect,dar este in cf. cu prevederea legala pe care v-a indicat-o colega mea mai sus,respectiv obligatia administratiei de a introduce un criteriu de prioritate pentru inchirierea unei locuinte,cu alte cuvinte pt. ca aveti copilul cu probleme vi se acorda 2 puncte in plus la punctajul ce va face eligibila de a inchiria un apartament.