Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lege pentru grupa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lege pentru grupa

Din 1975 am fost incadrata la D.C.S Centrul de calcul ca operator perforator, (1975-1977).Din 1977 am fost transferata in interes de serviciu la Ministerul Industriei Metalurgice, Centrul de Calcul ca operator (B/10). Din 1980 am primit o gradatie si am devenit operator cls.II,gr.1.Am lucrat pana in 1991.05.01. ajungand la gradatia 3. Intrebare cei care am lucrat la centrele de calcul, in sistem informatic, am lucrat program de 7 ore pe zi si am avut 4 zile la concediu, din cauza conditiilor (calculator, radiatii).Am avut spor de radiatii.Noi nu avem grupa de munca?Am ajuns in functia de analist (programator) ajutor, tot cu program de 7 ore si 3 zile adaugate la concediul de odihna. Pe cartea mea de munca scrie "Acordat spor pentru conditii grele de munca".Ce trebuie sa fac, ce acte trebuie sa cer la unitatile unde am lucrat, pentru a mari pensia anticipata partiala?Va multumesc.
Sporul pentru conditii grele de munca este una si acordarea grupei de munca este alta.
Puteti intreba la firmele la care ati lucrat daca locul dvs. de munca a fost incadrat in grupa de munca si sa solicitati adeverinta in acest sens.
Dar, iata ce spune CNPAS:

"In conformitate cu prevederile de la punctul 6 din Ordinul nr. 50/1990 al Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale, Ministerului Sanatatii si Comisiei Nationale pentru Protectia Muncii, nominalizarea persoanelor care se incadrau in grupele I si a II-a de munca se facea de catre conducerile unitatilor impreuna cu sindicatele libere din unitati, tinandu-se seama de conditiile concrete in care si-au desfasurat activitatea persoanele respective.
Potrivit prevederilor alineatului al doilea de la punctul 15 din ordinul mentionat, unitatile aveau obligatia sa analizeze si sa precizeze, in termen de 30 de zile de la data aprobarii ordinului, pe baza documentelor existente in unitate, situatia incadrarii personalului in grupele I si a II-a de munca incepand cu 18.03.1969.
Conform prevederilor punctului 8 din ordinul amintit, perioada de timp in care o persoana a avut sarcina sa lucreze integral sau o parte din programul de munca in astfel de locuri se stabilea de catre conducerea unitatii sau prin prevederile legale care reglementau atributiile de serviciu ce reveneau fiecarei persoane in raport cu functia indeplinita.
Dupa data de 1 aprilie 2001 nu mai exista baza legala pentru incadrarea locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale cu conditii deosebite in grupe superioare de munca, iar eliberarea adeverintelor privind atestarea faptului ca, in anumite perioade anterioare datei de 01.04.2001, o persoana si-a desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca, se va face numai daca nominalizarea persoanei s-a facut anterior datei de 01.04.2001 si numai pe baza documentelor intocmite la acea vreme, verificabile, aflate in evidenta angajatorilor sau detinatorilor de arhive (proces verbal, decizie, tabel, hotararea consiliului de administratie si a sindicatului privind nominalizarea persoanelor incadrate in grupe superioare de munca, pontajele lunare, registrul de evidenta a intrarilor in subteran etc.).
Altfel spus, in prezent, angajatorii si cu atat mai mult detinatorii de arhive, nu au temei legal pentru a nominaliza noi persoane ori pentru a incadra activitati desfasurate anterior datei de 01.04.2001, in grupe superioare de munca, ci doar pentru a atesta un fapt consumat anterior datei de 01.04.2001– prin adeverinte eliberate conform prevederilor art. 126 din Legea nr. 263/2010.
Adeverintele prin care se atesta faptul ca in anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, persoanele si-au desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca se intocmesc potrivit modelului prevazut in anexa nr. 14 la Legea nr. 263/2010, numai pe baza documentelor, verificabile, aflate in evidentele angajatorilor sau ale detinatorilor legali de arhive."