avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

Buna ziua,
Va rog mult o consultatie privind iesirea la pensie anticipata partiala daca intrunesc conditiile si care este procentul de penalizare.
Nascuta la 10 octombrie 1956,vechime in munca 31ani,in prezent pina la 15 septembrie 2012 sunt somer.
Cu ce data pot depune dosarul de pensionare?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:06, 10 August 2012
Pentru pensie anticipata partiala cele doua conditii sunt:
-Varsta 55 de ani si 7 luni -indeplinita
-Stagiu 30 de ani si 7 luni -indeplinita,daca nu aveti si stagiu asimilat in el.
Penalizarea la momentul 10/08/2012 este de 42,75% pentru cele 57 luni de anticipare.
Pentru 10/09/2012 penalizarea este 42% pentru 56 luni de antuicipare.
BUNA ZIUA,
Am 37 de ani vechime in invatamant. Am 57 de ani si doi copii. La ce varsta sau vechime ma pot pensiona anticipat fara penalizare?Este adevarat ca dupa ce am 38 de ani vechime?
Va multumesc.
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. La stagiul de cotizare de 31 de ani se adauga si cele 12 luni de somaj indemnizat deci la 15 septembrie aveti un stagiu de cotizare de 32 de ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 7 luni, in luna mai 2017;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 7 luni, in luna mai 2012.

4. - Pentru fiecare luna de anticipare se va diminua pensia cu 0,75% (asa cum v-a spus colegul meu mai sus).
- In luna mai 2017 pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant? ContSters224470 ContSters224470 Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare maryes maryes Buna ziua! Sunt nascuta la data de 4.10.1856,am 37 de ani vechime in campul muncii.Ma intereseaza care este varsta de pensionare la limita de varsta si ... (vezi toată discuția)