avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declarararea contributiilor pt conventii civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declarararea contributiilor pt conventii civile

Buna ziua,
V-as ruga sa-mi spuneti, unde si cum se declara CASS retinuta de la un pensionar cu care am incheiat o conventie civila?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: CorneliaSandu81 , utilizator 17:11, 22 August 2012
Se declara la Administratia Financiara, deorece CASS-ul a fost preluat de la Casele Sanatate
Am vazut mesaju si va multumesc. Dar nu stiu cum? Prin ce formular? nu prin d112?
Prin D112.
Da, asa m-am gandit si eu dar prin D112 la sectiunea C-unde e normal sa inregistrezi persoana respectiva, apare automat (si nu poate fi sters) baza si contributia la CAS care nu ar trebui retinuta pt ca e pensionar (cf.oug 125/2011). Impozitul tot aici sau cum era inainte prin D100?
multumesc.
De la 01/07/2012 legislatia s-a modificat si este un nou formular pentru D112. L-ati descarcat pe acesta de pe saitul A.N.A.F.?

Alte discuții în legătură

Presedintele unei asociatii de proprietari lorelena1306 lorelena1306 1. Presedintele pensionar cu contract de mandat ales din cadrul asociatiei trebuie trecut in Revisal? 2. Pentru presedinte se depune D112 sau D100? 3. ... (vezi toată discuția)
Obligatiile fiscale ale asociatiilor de proprietari catre stat elga50 elga50 Cititi acest articol aparut in data de 13.07.2012 pe site-ul ... (vezi toată discuția)
Declaratii fiscale bame bame Intrucat am primit raspunsuri diferite de la persoane diferite ale aceluias birou din sursa autorizata, va rog sa-mi precizati [b]care sunt si la ce termene ... (vezi toată discuția)