Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declarararea contributiilor pt conventii civile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declarararea contributiilor pt conventii civile

Buna ziua,
V-as ruga sa-mi spuneti, unde si cum se declara CASS retinuta de la un pensionar cu care am incheiat o conventie civila?
Multumesc
Se declara la Administratia Financiara, deorece CASS-ul a fost preluat de la Casele Sanatate
Am vazut mesaju si va multumesc. Dar nu stiu cum? Prin ce formular? nu prin d112?
Prin D112.
Da, asa m-am gandit si eu dar prin D112 la sectiunea C-unde e normal sa inregistrezi persoana respectiva, apare automat (si nu poate fi sters) baza si contributia la CAS care nu ar trebui retinuta pt ca e pensionar (cf.oug 125/2011). Impozitul tot aici sau cum era inainte prin D100?
multumesc.
De la 01/07/2012 legislatia s-a modificat si este un nou formular pentru D112. L-ati descarcat pe acesta de pe saitul A.N.A.F.?