Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire CIM

Buna ziua! Contractul individual de munca incheiat pe perioada determinata ( 2 luni) se poate modifica doar cu un act aditional pentru perioda nedeterminata cu 90 zile perioda de proba?Sau daca intocmesc un nou contract pe perioada nedeterminata mai pot trece 90 zile perioada de proba? Va multumesc, o zi placuta.
buna ziua,CIM-ul se prelungeste cu act aditional la contractul facut initial,perioada de proba de stabileste de la inceierea contractului initial( la 2 luni x perioda pe proba), din cate am inteles nu poti avea doua perioade de proba nici daca ii schimbi functia,in concuzie faci act aditional in care specifici ca se trece de la perioada determinata la perioada nedeterminata,si modifici si in REVISAL si transmiti la ITM.Toate cele bune,sper ca ti-am fost de ajutor.
Inca ceva,sper ca nu ai lasat sa expire contractul,prelungirea de face cu putin timp inainte de expirare.
simavio, utilizator
La prelungire nu veti ma avea o noua perioada de proba.
Daca vreti o noua perioada de proba, trebuie sa incheiati un alt contract (il lasati pe cel vechi sa inceteze prin ajungere la termen si semnati altul cu incepere din ziua urmatoare)
Multumesc mult. Sper ca n-am facut prostie, contractul determinat era pana-n zece , actul aditional l-am facut pe zece si tot pe aceeasi data l-am transmis in Revisal . Uhhhhh