Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie patronala - nivel de reprezentativitate
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie patronala - nivel de reprezentativitate

Rog o lamurire pe legea 62/2011, cf art. 72, B - reprezentativitatea la nivel de sector se poate obtine de catre organizatiile care au statut de federatie.
Pentru o ASOCIATIE patronala ce lege, art. reglementeaza nivelul de reprezentativitate?
Mii de multumiri pentru raspuns.
Art. 72 din Legea nr.62/2011:
(1) Sunt reprezentative la nivel national sau de sector de activitate organizatiile patronale care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
A. la nivel national:
a) au statut legal de confederatie patronala;
b) au independenta organizatorica si patrimoniala;
c) au ca membri patroni ale caror unitati cuprind cel putin 7% din angajatii din economia nationala, cu exceptia angajatilor din sectorul bugetar;
d) au structuri teritoriale in cel putin jumatate plus unu din judetele Romaniei, inclusiv in municipiul Bucuresti;

B. la nivel de sector de activitate:
a) au statut legal de federatie patronala;
b) au independenta organizatorica si patrimoniala;
c) au ca membri patroni ale caror unitati cuprind cel putin 10% din efectivul angajatilor sectorului de activitate, cu exceptia angajatilor din sectorul bugetar;

C. la nivel de unitate, reprezentativ de drept este angajatorul.

Art. 55 din Legea nr.62/2011:
(1) Organizatiile patronale se constituie prin asociere libera, pe sectoare de activitate, teritorial sau la nivel national, dupa cum urmeaza:
a) patronii se pot asocia pentru constituirea unei organizatii patronale;
b) doua sau mai multe organizatii patronale pot constitui o federatie patronala;
c) doua sau mai multe federatii patronale pot constitui o confederatie patronala.

Coroborand cele dfoua texte de lege , in speta, daca Asociatia patronala este constituita din doua sau mai multe organizatii patronale atunci are statut de federatie patronala.