Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa poluare 2010
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa poluare 2010

Am cumparat o masina noua, din Romania (reprezentanta) in 2010, am platit la trezorerie taza de poluare. Referitor la restituirea taxei de poluare, pentru acest an nu am gasit nimic. Sau nu exista?
As dorii sa ma lamureasca un cunoscator al situatiei. (Ex: la cerere, in instanta, de buna voie?)
vivi.sarbu, utilizator
Recuperarea taxei de poluare nu este posibila pentru autoturismele aflate la prima inmatriculare. Situatia in care aceasta poate fi recuperata este aceea in care autoturismul a mai fost inmatriculat intr-un stat european (si implicit platita o data taxa de poluare in statul respectiv) dupa care, adusa fiind in Romania, statul solicita o noua taxa.
Taxa de poluare nu se returneaza, decat prin intermediul unui proces intentat statului roman prin DGFP - Administratia Finantelor Publice, doar in conditiile in care autoturismul a mai fost inmatriculat anterior intr-un stat membru UE.
Taxa de care faceti mentiune nu se returneaza, ci se returneaza un rest de taxa, avand in vedere faptul ca de la 1 ianuarie 2012 aceasta taxa s-a diminuat fata de anii precedenti, Administratia Financiara fiind obligata prin acea lege sa returneze acea diferenta dintre taxa achitata la nivelul anului 2010, si cea stabilita prin modificarea legii la inceputul anului 2012.
Multumesc! acum stiu....
Am calculat si suma e mai mare! Se pare ca nu s-a diminuat!
Am folosit calculatorul: taxa de poluare 2012.
In 2010 masina era doar EURO 4.
vivi.sarbu, utilizator