avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

daca tatal nu a mai platit pensie de intretinere la copil de 5 ani ,poate fi executat silit?
Cel mai recent răspuns: Flori74 , utilizator 17:21, 10 August 2012
Buna ziua,

termenul de prescriptie al dreptului de acere executarea silita este de 3 ani. Asadar, puteti cere executarea silita a sumelor datorate de tata cu titlu de pensie de intretinere doar pe ultimii 3 ani, pana la data cererii de executare.
Pt restul plangere penala pt abandon de familie
mersi mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplata pensiei alimentare andreeaeliza andreeaeliza incerc sa recuperez pensia alimentara neplatita pe ultimii 5 ani, am acordul verbal al tatalui ca va plati , dar nu stiu cum sa calculez suma datorata si care ... (vezi toată discuția)
Drepturile de tata Tanika Tanika m-ar interesa ce acte mi-ar trebu sa ii iau drepturile de tata , suntem divortati din 2001 avem o ficaimpreuna si nu a platit niciodata pensia limentara si ... (vezi toată discuția)
neplata pensie alimentara ionut2011 ionut2011 Buna Ziua. Mirabela ma numesc si doresc foarte mult sa ma ajutati cu niste raspunsuri si cu indrumari. Multumesc. Am divortat si am o fetita de aproape 5 ... (vezi toată discuția)