Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

daca tatal nu a mai platit pensie de intretinere la copil de 5 ani ,poate fi executat silit?
Buna ziua,

termenul de prescriptie al dreptului de acere executarea silita este de 3 ani. Asadar, puteti cere executarea silita a sumelor datorate de tata cu titlu de pensie de intretinere doar pe ultimii 3 ani, pana la data cererii de executare.
Pt restul plangere penala pt abandon de familie
mersi mult