Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata PENSIE ALIMENTARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata PENSIE ALIMENTARA

Buna Ziua. Mirabela ma numesc si doresc foarte mult sa ma ajutati cu niste raspunsuri si cu indrumari. Multumesc. Am divortat si am o fetita de aproape 5 ani.Nu i sa platit pensia alimentara niciodata chiar daca acesta a declarat judecatorului ca lucreaza si o sa o plateasca. In hotarare scrie ca trebuie sa plateasca 1/4din venitul net lunar incepand cu data de 25.11.2008. NU A PLATIT NICIODATA.....si mai rau......nu a sunat niciodata, nu nea cautat niciodata. Vreau sa plateasca pensia alimentara pentru ca este obligat si vreau sa plateasca si retroactiv pentru ca in toti acesti 5 ani am crescuto cu greu. Va multumesc si va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac. Care sunt pasii? Daca imi spuneti sa vorbesc cu el.Nici o sansa. pe cale amiabila nu cred ca se poate.X-(
Daca v-a fost greu, ce ati facut doamna, 5 ani ?
Nu puteti recupera pensie decat pe ultimii 3 ani, mergeti pt asta la un executor judecatoresc.
Cereti in instanta marirea pensiei de intretinere, poate se prezinta la judecata si aduce adeverinta de venit, instanta va infiinta poprire pe salariu din oficiu, veti primi pensia ce se va stabili direct de la angajatorul sotului.
Ce mai stiti de el, mai e in tara, lucreaza ?
Puteti depune si plangere la politie pentru abandon de familie, daca era angajat in timpul asta si n-a platit.. va fi rau de el.
Eram sigura de intrebarea asta ...ce am facut 5 ani? Am crescut un copil.....asta am facut 5 ani........Daca actionam dupa cateva luni poate ma intreba lumea de ce nu mai astept...poate este greu tatalui....Ce am facut 5 ani? Am sperat in sufletul meu ca o sa realizeze ca are un copil si este responsabil si el pentru el......Am sperat ca o sa ne caute.......dar.......dupa 5 ani consider eu ca sperantele s-au spulberat......Asa ca sunt decisa sa fac pasul asta....nu pentru bani.....dar fetita mea o sa creasca si o sa am d dat niste raspunsuri......Am vazut multe postari in care copii sunt fffffff suparati de ce mama lor nu a facut nimic si isi cer dreprurile abia la majorat.......am vazut multe deastea...Multumesc pentru raspuns...dar va rog din suflet daca o sa mai fie o femeie cu aceleasi probleme....nu mai intrebati ce a facut 5 ani? Stati linistit ca nu a facut nimic rau........a crescut un copil fara un idiot....sper ca cunoasteti definitia idiotului......dar idiotul trebuie sa plateasca.....nu pentru mine...pentru drepturile copilului vreau sa lupt...nu pt mine.
Ce sa zic.. ati avut rabdare :) cam multa din punctul meu de vedere si din punctul legii pt ca aveti niste termene de respectat. Plangerea prealabila se depune in termen de doua luni, iar dreptul pt a putea executa silit, se prescrie in 3 ani.

Depuneti o plangere penala prealabila, sub aspectul savarsirii infractiunii de abandon de familie , incriminata de art. 305 din Codul de procedura civila.

Constituiti-va parte civila, precizand defalcat sumele de bani cu titlu de daune morale si materiale, recuperand, astfel, pensie de intretinere neplatita.

Plangerea penala prealabila reprezinta actul prin care este pusa in miscare actiunea penala, o conditie de pedepsibilitate si de procedibilitate.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, este incidenta pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti ( legiutorul a prevazut ca modalitate de individualizare a pedepsei suspendarea conditionata, in cazul savarsirii infractiunii de abandon de familie , avand in vedere ratiunea ca obligatia de intretinere va fi indeplinita daca va fi desfasurata o activitate lucrativa ).

Este adevarat ca este aplicabil termenul general de prescriptie , cel de trei ani, in vederea recuperarii pensiei de intretinere.

Hotararea in materie de pensie de intretinere este executorie de drept.

In calitate de reprezentant al minorului, va puteti adresa unui executor judecatoresc, in vederea procedarii la executare silita a bunurilor mobile si imobile, aflate in patrimoniul debitorului.

Se poate proceda la poprirea veniturilor salariale, de asemenea.

Succes.

ionut2011 a scris:

Eram sigura de intrebarea asta ...ce am facut 5 ani? Am crescut un copil.....asta am facut 5 ani........Daca actionam dupa cateva luni poate ma intreba lumea de ce nu mai astept...poate este greu tatalui....Ce am facut 5 ani? Am sperat in sufletul meu ca o sa realizeze ca are un copil si este responsabil si el pentru el......Am sperat ca o sa ne caute.......dar.......dupa 5 ani consider eu ca sperantele s-au spulberat......Asa ca sunt decisa sa fac pasul asta....nu pentru bani.....dar fetita mea o sa creasca si o sa am d dat niste raspunsuri......Am vazut multe postari in care copii sunt fffffff suparati de ce mama lor nu a facut nimic si isi cer dreprurile abia la majorat.......am vazut multe deastea...Multumesc pentru raspuns...dar va rog din suflet daca o sa mai fie o femeie cu aceleasi probleme....nu mai intrebati ce a facut 5 ani? Stati linistit ca nu a facut nimic rau........a crescut un copil fara un idiot....sper ca cunoasteti definitia idiotului......dar idiotul trebuie sa plateasca.....nu pentru mine...pentru drepturile copilului vreau sa lupt...nu pt mine.

Ba chiar asa, ce ati facut cinci ani? Daca ati fi vrut cu adevarat sa luptati pt drepturile copilului, nu ati fi asteptat sa treaca atata amar de vreme. Spuneti ca la momentul pronuntarii divortului debitorul avea loc de munca. Instanta ar fi trebuit sa dispuna, din oficiu, infiintarea popririi asupra veniturilor acestuia, sau ar fi trebuit sa depuneti dv o cerere in instanta in acest sens, sau ati fi putut apela la un executor judecatoresc, sau sa depuneti plangere penala. Erau multe variante de a recupera banii, iar cea mai simpla si sigura era poprirea, dar dv nu ati facut nimic. Va plangeti de cat de greu ati crescut-o. Pai daca ati crescut-o asa greu, va prisoseau banii din pensia alimentara? Acum nu veti mai putea recupera decat sumele datorate pe ultimii trei ani, copilul a pierdut banii pe primii doi ani din cei 5.
In rest, pentru apelativele gen "idiot", nu uitati ca, dv l-ati ales pe acel idiot ca tata pentru copilul dv.