Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... sunt disperat!!!!ajutati-ma,va rog..apartament girat ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

sunt disperat!!!!ajutati-ma,va rog..apartament girat la banca

buna ziua.mama mea a murit saraca acum 6 ani.acum 10 ani a girat la banca(mama si inca 5 persoane) cu apartamentele,pentru un imprumut de 2miliarde pentru un patron.Azi mi-a venit o persoana la usa,prezentandu-se ca evaluator de imobile,cu o fotocamera in mana.A intrebat daca persoana x(care a girat) locuieste aici.A zis ca banca,unde girase patronul x(cu cele 5 apartamente) a trimis persoana sa faca poze la apartament.Am lasat-o sa faca poze si apoi am vorbit putin si ne-a sfatuit sa mergem la un notar-sa luam extras de carte funciara si apoi sa mergem la banca unde patronul respectiv a luat imprumutul.Nu-mi permit nici un avocat.Spuneti-mi va rog din suflet,ce trebuie sa fac pentru a rezolva aceasta situatie,daca exista vreo solutie.Sa ma duc sa iau legatura cu ceilalti giranti,sa ma duc peste acest individ,ce sa fac??indrumati-ma va rog,sunt disperat.Apartamentul este singura bogatie pe care ne-a lasat-o mama.Va rog :(
Daca mama a girat , a facut-o pe propria raspundere. Luati legatura cu cel pentru care a girat si vedeti care este situatia. Puteti sa scoateti un extras informativ si sa vedeti care este contractul, unde s-a incheiat si care sunt partile. Daca sunt mai multi giranti luati legatura cu ei si stabiliti sa il dati in judecata pe cel care s-a folosit de toti si mai ales de bani.
Din pacate banca poate sa se indrepte spre giranti. dar verificati la banc ce anume nu s-a achitat.
multumesc din suflet pentru raspuns.o seara buna
Veti avea nevoie de un certificat de mostenitor, altfel banca nu va da nicio informatie.
buna ziua.daca n-am certificat de mostenitor,insemna ca cei de la banca nu ma vor baga in seama.cum sa iau legatura cu ceilalti giranti daca nu-i cunosc?cum sa-l dau in judecata?daca parintii mei n-au fost casatoriti legal?si apartamentul este pe numele mamei mele decedate?plus ca verisoara mea a venit cu respectivul sa o convinga ca sa gireze?[ editat],ca altceva nu stiu ce as putea face??a girat cu firma de animale pe care o avea plus cativa giranti,iar in 2005 a intrat in insolventa firma?cred ca asta a si urmarit?il voi cauta [editat] viata si asa e terminata.de 3 zile nu mai dorm :(
gi-jane2, moderator
Sa stiti ca oamenii fac lucrurile si nu ele pe noi. Nu e cazul sa va pierdeti cumpatul, nu sunteti primul sau ultimul care pateste asta, cu Dumnezeu inainte. Nu e cazul sa va lasati orbit de furie, trebuie sa cautati sa gasiti solutii, sa pierdeti cat mai putin.
Daca mama nu facea nimic ca avere pe lumea asta, aveati acelasi rezultat, luati-o si asa.

Deocamdata mergeti la notar si vedeti ce acte trebuie sa aduceti si cat va costa, doar pt a va da un certificat de calitate.
Vorbiti cu verisoara si vedeti ce stie despre patron, despre ceilalti giranti.
Luati legatura cu executorul judecatoresc si vedeti care e treaba pt cat executa si pe cine.
gi-jane2, moderator