Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut (0,21 alcoolemie)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut (0,21 alcoolemie)

Buna seara ! Sunt din Bucuresti, si in urma cu cateva zile (09 aug.2012) in urma unui control de rutina, mi s-a retinut permisul de conducere in Oradea, pt. 90 zile + 30 zile (cu dovada - 0 zile), am platit jumate din amenda in 24 ore (315 ron) la Primaria Oradea (Taxe si Impozite). Nu am depus contestatie la tribunal. Care sunt demersurile pe care trebuie sa le urmez pentru a reduce 30 de zile din cele peste 90 ... si sa mai reduc inca 30 de zile (deoarece in ultimii 5 ani nu am avut nici macar o amenda) ??? In total sa raman cu permisul retinut doar 60 de zile. Multumesc anticipat.
trebuie sa dai examen
Mai multe detalii puteti primi de la biroul Permise auto de la politie.
carmenmur a scris:

trebuie sa dai examen

Trebuie sa dau examen ... ... inteleg. Dar:
1) Când ?! După termenul de 15 zile în care pot depune contestație la tribunal, sau mai mult ?! Acum permisul este reținut pt. o perioada de 90 + 30 zile, prin examen rămân la 90 de zile (cum este scris pe dovadă) .
2) Ce trebuie sa fac ca sa mai reduc încă 30 de zile din cele 90 care rămân ?!... iar in total suspendarea sa fie de 60 zile.
3) Cererea pt. reducerea celor 30 de zile o fac (depun) pt. Oradea sau pt. Bucuresti ?!
4) Cam în cât timp îmi vor trimite cei din Oradea permisul la București ?!
Mulțumesc !

Pentru alcoolemia de 0,21 aveti permisul suspendat 90 de zile ,inca 30 de zile pentru ce sant?Aveati dovada cu drept de circulatie si permis suspendat ptr.30 de zile?
Art. 214. – (1) În cazul săvârşirii a două sau mai multor contravenţii care atrag şi suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin acelaşi proces-verbal, perioada de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare faptă, fără ca aceasta să depăşească 90 de zile.
(2) Când o persoană căreia i-a fost reţinut permisului de conducere pentru o faptă prevăzută cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce, săvârşeşte în perioada în care are drept de circulaţie o nouă contravenţie pentru care se dispune suspendarea exercitării dreptului de a conduce, se aplică distinct perioade de suspendare pentru fiecare contravenţie.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
patrascu razvan a scris:

Pentru alcoolemia de 0,21 aveti permisul suspendat 90 de zile ,inca 30 de zile pentru ce sant?Aveati dovada cu drept de circulatie si permis suspendat ptr.30 de zile?
Art. 214. – (1) În cazul săvârşirii a două sau mai multor contravenţii care atrag şi suspendarea exercitării dreptului de a conduce, constatate prin acelaşi proces-verbal, perioada de suspendare se calculează prin însumarea perioadelor prevăzute pentru fiecare faptă, fără ca aceasta să depăşească 90 de zile.
(2) Când o persoană căreia i-a fost reţinut permisului de conducere pentru o faptă prevăzută cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce, săvârşeşte în perioada în care are drept de circulaţie o nouă contravenţie pentru care se dispune suspendarea exercitării dreptului de a conduce, se aplică distinct perioade de suspendare pentru fiecare contravenţie.

Am înțeles (de la radio șanț) ca permisul a fost reținut pt. 90 de zile (conform dovada) numai dacă dau o reexaminare (sala) ... daca nu dau aceasta reexaminare sau nu o trec, permisul va sta la ''ei'' 90+30 zile. Este adevarat ?!

Proces Verbal: A condus autoturism marca Dacia cu nr. B-xx-xxx pe str. Pta. Independentei din Oradea în timp ce se afla sub influenta bauturilor alcoolice. Testat cu aparatul alcooltest marca Dragez seria ARUB 0776, testul cu nr.701 a indicat o valoare de 0,21 mg/l alcool pur in aerul expirat.
Stabilesc: Dispun suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice 90 de zile începând cu 09.08.2012

Dovada: A condus auto B-xx-xxx pe str. Pta. Independentei din Oradea avand o alcoolemie de 0,21 mg/l alcool pur in aerul expirat.
- cu drept de circulatie 0 zile, incepand cu data - pana la data -
- fără drept de circulație