Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii compensatorii sau pensie de boala?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii compensatorii sau pensie de boala?

Buma ziua , am 57de ani si am lucrat 38 de ani fara intrerupere la o intreprindere de stat.In urma cu 3 luni am fost operat si de trei luni beneficiez de concediul medical de la oncologie .Am dreptul la inca 9 luni de concediu medical platit 100%.Mi s-a sugerat de la intreprinderea unde lucrez sa ies cu ordonanta (adica sa primesc 20 salarii compensatorii).
Ce ma sfatuiti sa fac?
Vreau sa precizez ca in ceea ce ma priveste exista un proces pe rol pentru gradul I de munca.Pina in 2001 am primit drepturi salariale (sporuri) conform gr I de munca dar acest grad nu a fost operat in carteade munca.Unii colegi care au actionat in instanta inaintea mea au primit gradul I de munca.
Eu nu mai pot face munca fizica deoarece am suferit o interventie chirurgicala mare.Nu stiu ce sa fac sa accept ordonanta sau sa merg in continuare cu concediul medical si ulterior cu pensia de boala?
Acceptati si "ordonanta" si apoi iesiti la pensie de invaliditate.