avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1876 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cumul pensie cu salariu sau venituri administrator sc
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cumul pensie cu salariu sau venituri administrator sc

Va rog 2 raspunsuri:
1. Sunt pensionar si doresc sa ma angajez la o firma privata. Pot cumula pensia cu salariu?
2. Aceleasi conditii plus ca sunt asociat unic si administrator la o sc, pot sa cumulez pensia cu veniturile ca administrator ?
Multumesc,
Dmarian
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:13, 15 August 2012
In ambele cazuri raspunsul este da.

Exceptiile sunt pensia de boala grad 1 si 2 si pensia anticipata.
Puteti cumula pensia cu salariul in urmatoarele situatii:

- beneficiati de pensie pentru limita de varsta;

- beneficiati de pensie de invaliditate gr.III, situatie in care aveti voie sa lucrati cel mult 4 ore pe zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare rusualexandra rusualexandra O persoana care a iesit la pensie pe caz de boala sau a iesit la pensie anticipat se poate angaja la o societate privata. Eu stiu ca nu dar nu am gasit in ... (vezi toată discuția)
Drept de munca sorina_h2004 sorina_h2004 BUNA ZIUA, Va rog sa-mi spuneti daca o persoana cu pensie de boala grd II fara drept de munca poate obtine drept de munca program redus(1-2 h) fara sa-i ... (vezi toată discuția)
Administrator de firma vreau sa ma pensionez valy_xenon valy_xenon Buna ziua, Ma numesc Vlad Ditu si sunt administratorul unei firme de consultanta cu doi angajati: eu si contabilul. Am 53 de ani si peste 30 de ani vechime. ... (vezi toată discuția)