Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cumul pensie cu salariu sau venituri administrator sc
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cumul pensie cu salariu sau venituri administrator sc

Va rog 2 raspunsuri:
1. Sunt pensionar si doresc sa ma angajez la o firma privata. Pot cumula pensia cu salariu?
2. Aceleasi conditii plus ca sunt asociat unic si administrator la o sc, pot sa cumulez pensia cu veniturile ca administrator ?
Multumesc,
Dmarian
In ambele cazuri raspunsul este da.

Exceptiile sunt pensia de boala grad 1 si 2 si pensia anticipata.
Puteti cumula pensia cu salariul in urmatoarele situatii:

- beneficiati de pensie pentru limita de varsta;

- beneficiati de pensie de invaliditate gr.III, situatie in care aveti voie sa lucrati cel mult 4 ore pe zi.