Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... abandon familial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

abandon familial

cine imi poate raspunde la o intrebare, va rog. intrebarea este daca in cazul unei sentinte judecatoresti definitiva si irevocabila, in urma unui proces de abandon familial si neplata pensiei alimentare, in care s-a hotarat ca pedeapsa pt parat 1 an de inchisoare cu suspendare,iar in cazul in care continua sa nu-mi plateasca pensia alimentara in timpul celor 3 ani de incercare, sa execute acel an de inchisoare. intrebarea este dac eu ca reclamanta trebuie sa astept sa treaca cei 3 ani de incercare sa usa depun plangere la fel ca initial, in timpul primelor 2 luni de neplata? Hotararea am ridicat-o de la tribunal pe 18 iunie si tot atunci a devenit si irevocabila. astept niste raspunsuri concrete, va rog
Legea prevede ca daca pana la expirarea termenul de incercare cel condamnat nu a indeplinit obligatiile civile stabilite prin hotararea de condamnare, instanta dispune revocarea suspendarii.
In cazul dvs, dat fiind ca obligatiile sunt periodice si ele trebuie sa fie achitate lunar, se vede faptul ca inculpatul nu a inteles nimic din procesul avut si atunci cred ca ar fi bine sa sesizati instanta de indata, fara sa asteptati sa treaca cei trei ani de incercare.
Puteti depune plangere pentru nerespectarea hotararii judecatoresti, iar pentru ceea ce trebuia sa va plateasca in continuare, puteti face depune o noua plangere pentru abandon de familie.
Depuneti plangere la politie si poate ca va plati.
In caz contrar risca sa aiba probleme penale.