avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensiei alimentare

Am divortat definitiv si irevocabil din aprilie 2010. Fostul sot nu a platit pensia alimentara niciodata de cand am introdus actiunea de divort..adica din noiembrie 2008. Am deschis dosar penal pentru neplata pensiei alimentare prin luna mai deoarece am asteptat sa treaca doua luni de la devenirea hotararii definitive si irevocabile.. Inca mai astept niste masuri si niste raspunsuri pentru ca nu am primit inca nimic. As vrea sa stiu la ce ma pot astepta si care sunt posibilele urmari ale deschiderii acestui dosar penal catre fostul sot, ce as avea de facut in continuare. Suma care s a adunat este deja destul de consistenta. Va multumesc pentru rabdarea de a citi randurile mele. Cu stima.
Cel mai recent răspuns: o mama adevarata , utilizator 10:43, 26 Septembrie 2010
Plangere penala pentru nerespectarea hotararilor judecatoresti si pentru abandon de familie.
Dar mai aveti si posibilitatea unei actiuni in pretentii pentru acel debit.
In cazul abandonului de familie, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.Daca partile nu s-au impacat dar, in cursul judecatii, inculpatul isi indeplineste obligatiile, instanta, in cazul cand stabileste vinovatia, pronunta impotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.Revocarea suspendarii conditionate nu are loc decat in cazul cand, in cursul termenului de incercare, condamnatul savarseste din nou infractiunea de abandon de familie.Abandonul de familie se pedepseste in cazurile prevazute de art. 305 CP, la lit. a) si b) cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda, iar in cazul prevazut la lit. c) cu inchisoare de la 1 la 3 ani sau cu amenda.
Nu ati precizat daca pensia a fost stabilita la venitul minim pe economie sau in functie de veniturile sotului( dar banuiesc ca vorbim de o pensie stabilita in functie de venitul minim pe economie).
Pentru pensia restanta ( aceea dispusa prin hotarare a fi platita de la data introducerii actiunii), va puteti adresa unui executor judecatoresc pentru executarea silita a acesteia sau varianta penala de care inteleg ca ati uzat deja.
Nu trebuia sa asteptati ca hotararea sa devina si irevocabila, pentru ca hotararea in ceea ce priveste pensia este executorie de drept de la data pronuntarii acesteia, astfel ca obligatia debitorului din acel moment curge.
Am o opinie separata vis-a vis de o alta actiune in pretentii artata mai sus., deoarece aveti deja titlul prin care tatal este obligat la plata pensiei de intretinere si un alt doilea titlu nu-si gaseste eficacitatea juridica, prin urmare se poate executa titlul pe care il aveti deja.
Apoi singura infractiune pentru care se poate face plangere in cazul de fata este abandonul de familie- art.305 al. 1 lit.c).
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Septembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
In nici intr-un caz sa nu-l mai actionati in judecata intr-o instanta civila printr-o actiune in pretentii; incercati sa-l executati silit prin intermediul executorului judecatoresc ptr. ca in cazul plangerii penale poate fi condamnat penal, dar asta nu inseamna ca veti primi si banii.
avocat Cristina Popescu
..problema e destul de complicata...el lucreaza la negru pentru a nu i se face poprire lui pe salariu , asa cum mi s a facut mie pentru creditul luat de el si la care sunt eu girant Mentionez ca in timpul casatoriei noi am luat un credit la care eu sunt girant. el nu plateste ratele, iar din acest motiv mie mi s a facut poprire pe venituri. Din acest motiv el lucreaza la negru, pentru a nu i se lua nimic. .Suntem inca in partaj pentru acest credit. Deci, lucrand la negru, nu vad ce anume ar putea sa-i faca executorul. Si nici nu stiu care e rezolvarea ca sa pot sa primesc pensia fara sa mai umblu prin instante ca m-am saturat de atata timp. Doi ani a durat divotul..partajul s-a lungit de anul trecut din martie..Rabdarea mea a ajuns la limita. Am ajuns sa-mi ridic singura moralul, spunandu-mi ca sunt vaduva si ca mi-a luat casa apa...Si..merg inainte..am un copil de crescut si nu am voie sa cedez nicio clipa. Cu stima.
Ultima modificare: Duminică, 26 Septembrie 2010
o mama adevarata, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demersuri pensie alimentara koreh silvia koreh silvia Buna ziua! Spuneti-mi va rog daca pensia alimentara a fost stabilita 178 lei,dar paratul trimite doar cate 100lei,cum pot lua si restul sumei?Asta se intampla ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara koreh silvia koreh silvia Buna ziua!As avea o rugaminte la dumneavoastra;am un prieten care are o fata de 16 ani,este divortat de fosta sotie de cativa ani,iar fata o are in custodie ... (vezi toată discuția)
Neplata pensiei alimentare lexyaly lexyaly fostul meu sot n-a platit pensia alimentara de cand s-a incheiat divortul din 2007 .imi poate cineva da o cerere tip pe care s-o depun la judecatorie pt ... (vezi toată discuția)