Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal

Buna ziua, am citit si am recitit legile si oug privind concediu de risc maternal si nu am gasit nici unde o precizare cu privire la locul de munca dublu. Eu am 2 joburi in total 1,5 norma/zi iar sarcina mea este cu risc. Pot renunta doar la jobul cu norma intreaga iar cel de jumatate sa il pastrez adica numa la unu sa fiu in concediu, acela care este mai solicitant. Nu stiu exact cum sa procedez. Si daca trebuie sa fiu in concediu de la ambele joburi imi trebuie 2 concedii in original in fiecare luna sau la unu din joburi duc o copie? Multumesc pt ajutor!
Fiind 2 contracte de munca distincte, un contract nu il afecteaza pe celalalt, daca unul dintre cele 2 joburi prezinta risc maternal din varii motive sesizate de un medic printr-un certificat/adeverinta, consider ca puteti sa va luati concediu pentru risc maternal doar pentru unul dintre joburi.
1. Daca riscul este la amandoua locurile de munca atunci ambii angajatori vor plati certificatele medicale.

2. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 1. - (1) Persoanele asigurate pentru concedii şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate, denumite în continuare asiguraţi, au dreptul, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, pe perioada în care au domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României, la concedii medicale şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate, dacã:
A. desfãşoarã activitãţi pe bazã de contract individual de muncã sau în baza raportului de serviciu;
B. desfãşoarã activitãţi în funcţii elective sau sunt numite în cadrul autoritãţii executive, legislative ori judecãtoreşti, pe durata mandatului, precum şi membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugãreşti, ale cãror drepturi şi obligaţii sunt asimilate, în condiţiile prezentei legi, cu ale persoanelor prevãzute la lit. A;
Art. 33. - Pentru persoana asiguratã care se aflã în douã sau mai multe situaţii prevãzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B şi care desfãşoarã activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asiguratã conform prezentei ordonanţe de urgenţã, indemnizaţiile se calculeazã şi se plãtesc, dupã caz, de fiecare angajator.

3. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005:

Art. 72. - (1) Pentru persoana care se aflã în douã sau mai multe situaţii dintre cele prevãzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 399/2006, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, şi care desfãşoarã activitatea la mai mulţi angajatori, la fiecare fiind asiguratã conform acestei ordonanţe de urgenţã, indemnizaţiile se calculeazã şi se plãtesc, dupã caz, de fiecare angajator. În aceastã situaţie primele douã exemplare originale ale certificatului de concediu medical se prezintã spre calcul angajatorului la care asiguratul are venitul cel mai mare, iar la celãlalt/ceilalţi angajator/angajatori se prezintã cele douã exemplare în copii certificate de cãtre medicul prescriptor.

(2) Pe copiile certificate se va înscrie «Conform cu originalul» şi se va aplica ştampila unitãţii, parafa şi semnãtura medicului prescriptor, precum şi, dupã caz, parafa şi semnãtura medicului şef de secţie, în cazul concediului medical acordat la externare pentru o perioada mai mare de 7 zile.

4. Asadar faceti copii xerox si le confirma medicul prescriptor, cu stampila si parafa.
Andibobo84 a scris:

Buna ziua, am citit si am recitit legile si oug privind concediu de risc maternal si nu am gasit nici unde o precizare cu privire la locul de munca dublu. Eu am 2 joburi in total 1,5 norma/zi iar sarcina mea este cu risc. Pot renunta doar la jobul cu norma intreaga iar cel de jumatate sa il pastrez adica numa la unu sa fiu in concediu, acela care este mai solicitant. Nu stiu exact cum sa procedez.

In primul rand trebuia sa anuntati ambii angajatori asupra starii de graviditate si sa le prezentati un document medical din care sa reiasa acest fapt.
Fiecare dintre angajatori aveau obligatia sa evalueze locul de munca ocupat de catre dvs.impreuna cu medicina muncii,sa stabileasca daca exista riscuri pt. evolutia sarcinii si sa intocmeasca un raport de evaluare,iar dvs. sa va fi fost prezentata o informare in acest sens.
Numai in conditiile in care la un loc de munca exista riscuri pe care angajatorul nu le poate indeparta,nu va poate schimba conditiile de munca /programul,sau nu poate sa va ofere un nou loc de munca temporar,atunci dvs. puteti solicita acel concediu de risc maternal.
Deci nu aveati ce precizare sa gasiti la locul de munca dublu ,atata timp cat acest tip de concediu se acorda doar in functie de conditiile de munca efective de la fiecare dintre locurile de munca,astfel este posibil ca la un loc sa existe riscuri ce nu pot fi indepartate si atunci se poate solicita un crm,la un alt loc de munca sa nu existe riscuri sau sa existe si sa poata fi rezolvate si sa nu fie necesar un crm.
Fiecare Angajator va intocmi pentru fiecare loc de munca un Raport de Evaluare cu privire la riscurile specifice pentru sanatatea salariatei gravide in care avem:

- Masurile de prevenire sunt cele mai importante si care trebuie aplicate in vederea reducerii riscului la cel mai scazut nivel posibil; - pauze de 10 minute la o ora pentru mobilizarea si schimbarea pozitiei;
- ritm si volum de lucru adecvat pentru evitarea suprasolicitarilor neuropsiho-senzoriale si vizuale prelungite, etc.

- Concluzia evaluarii: - salariatei poate poate sa-i schimbe locul de munca;
- daca este necesar reducem timpului de munca;
- concediu pentru risc maternal este ultima varianta la care apeleaza medicul de medicina muncii
.Ceea ce trebuie sa retina utilizatoarea este faptul ca un concediu de risc maternal se solicita de catre salariata pentru fiecare dintre locurile de munca ca urmare a primirii Informarii privind protectia maternitatii la locul de munca respectiv,daca in cuprinsul informarii la pc.8 este mentionata necesitatea acordarii acestuia deci acordarea acestui tip de concediu este strict conditionata de riscurile existente doar la acel loc de munca la care au fost indentificate si nu au putut fi indepartate.

INFORMARE
privind protectia maternitatii la locul de munca

Prin prezenta, in conformitate cu art. 6 alin. (2) din Ordonanta de urgenta

a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca,

aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 25/2004, aducem la cunostinta

doamnei...................................................., nascuta la data de

........................, avand CNP....................................., cu

domiciliul in judetul............, localitatea ........................., str.

.......................... nr. ......, avand profesia de ......................,

angajata in unitatea noastra in functia de ........................ si care ocupa

locul de munca .................. din sectia (atelier, compartiment etc.)

..............................................., faptul ca in urma evaluarii

locului sau de munca au fost constatate urmatoarele:

1. la locul dumneavoastra de munca, si anume ..................., exista/nu

exista riscuri pentru sanatatea sau securitatea dumneavoastra in perioada de

maternitate;

2. riscul este scazut/mediu/crescut, fiind reprezentat de:

- agenti fizici, biologici, chimici, procedee, conditii de munca ...........

...............................................................................;

3. conform rezultatelor Raportului de evaluare nr. ......... din data de

...................., riscul existent poate/nu poate aduce prejudicii evolutiei

sarcinii, sanatatii fatului/copilului sau sanatatii salariatei gravide/care

alapteaza;

*) Se completeaza de catre angajatori pe documente proprii, intocmite

conform modelului.

4. perioada de sarcina in care supunerea la risc este total interzisa este:

- in primele saptamani [] ..........

- in ultimele luni [] ..........

- sau ...................;

5. in vederea protectiei sanatatii si securitatii dumneavoastra:

- au fost luate urmatoarele masuri suplimentare:

.......................................................................;

(se vor enumera in ordinea prioritatii)

- dumneavoastra aveti obligatia de a indeplini urmatoarele:

......................................................................;

(se vor enumera in ordinea prioritatii)

6. pentru protectia sanatatii si securitatii dumneavoastra la locul de munca

in perioada de maternitate vi se vor modifica:

a) programul de munca: ..................................................;

b) conditiile de munca: ................................................;

c) locul de munca, fiind repartizata la ................................;

7. mentionam ca nu este posibil ca pentru protectia sanatatii si securitatii

sa fie efectuata nici o schimbare mentionata la pct. 6, din urmatoarele motive:

...............................................................................

..............................................................................;

8. avand in vedere cele mentionate la pct. 1-7, medicul de medicina muncii

recomanda/nu recomanda concediu de risc maternal pe o perioada de ...........,

pana la eliminarea riscului existent pentru evolutia sarcinii, sanatatii fatului/

copilului sau sanatatii salariatei gravide/care alapteaza.

Semnatura angajatorului si Semnatura si parafa medicului

stampila unitatii

.............................. ..............................

Data ....................... Data .........................

Am primit,

Semnatura salariatei..........

Data .........................