Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plangere penala in strainatate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

plangere penala in strainatate

Ca cetatean roman stabilit in strainante am un caz in care ma gandesc sa depun o plangere penala contra altui cetatean roman, angajat al statului roman (ambasada / consulat). Unde as putea de depune o asemenea plangere? Se poate face prin internet sau prin FAX (V-as ruga sa-mi indicati link-ul respectiv numarul FAX).
Multumesc.
In cazul infractiunilor savarsite in strainatate,competenta urmaririi si judecarii o au organele judiciare in a caror circumscriptie locuieste faptuitorul.In cazul in care faptuitorul nu are locuinta in Romania,competenta apartine instantelor si parchetelor din Bucuresti.Chiar daca dv introduceti gresit plangerea,ea trebui trimisa pe cale administrativa catre organul competent.Cautati situl unui parchet si vedeti acolo.

ContSters258804, utilizator
Vä foarte multumesc. Cred cä mä ajutä - voi cäuta modul de comunicare cu parchetul Bucuresti.
Ce calitate are persoana împotriva căreia doriţi să depuneţi plângerea? Vă întreb întrucât este posibil ca acea persoană, ca membru al corpului diplomatic, să beneficieze de imunitate de jurisdicţie penală.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Da, posibilitatea ca respectiva persoana sa aiba imunitate de jurisdictie penala este foarte mare conform relatarii dvs.

O alta problema poate fi si aceea cu sesizarea organului judiciar roman.
Plangere penala ar trebui sa depuneti prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
personalul diplomatic beneficiaza de imunitate diplomatica (Conventia de la Viena). Daca un membru al personalului diplomatic a comis din punctul dv de vedere o ilegalitate, daca ea s-a produs in sediul consulatului (ambasadei) acel sediu este teritoriu romanesc atata timp cat functioneaza oficiul diplomatic acolo., deci adresati-va oficialitatilor romane.