avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Returnarea pensiei alimentare in cazul in care copilul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Returnarea pensiei alimentare in cazul in care copilul sta 3 saptamani la tata

Buna ziua ,
Daca copilul a stat 3 saptamani in vacanta de vara conform programului de vizitare sunt obligata sa returnez pensia alimentara?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: cristip , utilizator 20:01, 15 August 2012
Intrucat nu este specificat in sentinta cand s-a precizat despre obligatia de plata, nu. Daca tatal considera ca a platit pensie fara sa fie datorata, sa se adreseze instantei.
Poate in saptamana din acea luna cat a stat la dvs, ati cheltuit dublul a cat a primit copilul pensie
Ultima modificare: Marți, 14 August 2012
gi-jane2, moderator
Nu este specificat in nici o lege returnarea pensiei de intretinere in aceste cazuri.
Doar nu este "ajutor social" .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara "in vacanta" clumpy clumpy voi incerca sa expun cat mai clar problema la care astept un raspuns: am divortat acum 5 ani de sotul meu, la un an dupa ce el a parasit domiciliul ... (vezi toată discuția)
Plecare din tara cu minor Costel_71 Costel_71 Buna. Am fost casatorit timp de 10 ani. A urmat un divort \\"fara avocati\\" , la finalizarea caruia instanta a hotarat \\"minorul ramane in ingrijirea mamei, ... (vezi toată discuția)
Lnterpretare decizie divort notar ContSters400040 ContSters400040 buna ziua, ma confrunt si eu cu urmatoarea situatie. Am divortat in luna septembrie2014, avem un copil minor de 6 ani. Am fost la notar pentru a divorta si ... (vezi toată discuția)