avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ultrajul
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ultrajul

sotul meu a adresat injurii si a agresat 2 politisti care se aflau in misiune pentru ca l-au incatusat si lovit fara ai prezenta motivele ptr care l-au retinut.mentionez ca i s-a oprit si permisul de conducere cu toate ca sotul meu nu se afla la volanul masinii nici macar in imediata apropiere.Sotul meu a avut o altercatie cu un prieten iatr acesta vazand masina de politie i-a oprit si le-a spus cele intamplate si pe sotul meu care mergea pe strada l-au luat si l-au bagat in masina politiei Nu era normal sa ii trimita o citatie dupa ce se formula o plangere?repet dupa ce se formula o plangere?
MULTUMESC
Persoanele recalcitrante, in general, pot fi retinute, mai cu seama cele care comit un ultraj.
Legea se aplica intocmai si nu dupa ,,normalitatea" unora sau altora.
Dupa parerea mea ar trebui sa isi angajeze de urgenta avocat pentru ca daca politia a creat incidentul discutiile referitoare la ultraj se pot contopi cu discutiile referitoare la un abuz al politiei.
Se impune insa ca avocatul sa actioneze cu tact.

Politia putea avea dreptul de a-l legitima dar in anumite conditii si nu pur si simplu la un mod abuziv.
Daca politia a fost de fata la momentul incidentului putea actiona fiind vorba ori de o infractiune flagranta ori de o problema legata de ordinea publica.
Politia mai avea dreptul de a-l conduce la sectie ca urmare a solicitarii prietenului insa se putea limita si la o simpla legitimare.

Vis a vis de citare, in unele situatii nu se impune citarea persoanei aceasta putand fi condusa la politie si audiata in functie de anumite aspecte de drept.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Dupa parerea mea ar trebui sa isi angajeze de urgenta avocat pentru ca daca politia a creat incidentul discutiile referitoare la ultraj se pot contopi cu discutiile referitoare la un abuz al politiei.
Se impune insa ca avocatul sa actioneze cu tact.

Politia putea avea dreptul de a-l legitima dar in anumite conditii si nu pur si simplu la un mod abuziv.
Daca politia a fost de fata la momentul incidentului putea actiona fiind vorba ori de o infractiune flagranta ori de o problema legata de ordinea publica.
Politia mai avea dreptul de a-l conduce la sectie ca urmare a solicitarii prietenului insa se putea limita si la o simpla legitimare.

Vis a vis de citare, in unele situatii nu se impune citarea persoanei aceasta putand fi condusa la politie si audiata in functie de anumite aspecte de drept.


Daca i-a agresat pe politisti si le-a adresat injurii, nu vi se pare suficient pentru a fi condus la sectie.
Eu zic sa nu inducem omul in eroare, spunandu-i sa isi angajeze un avocat, iar in calitate de avocat sa-i sugerati omului ca pentru faptul ca a agresat niste politisti persoana in cauza trebuia doar sa fie legitimata. Deci, dupa spusele dvs, politia avea dreptul sa-l legitimeze pe cetatean numai in anumite conditii, chiar daca politistii au fost agresati?
Daca politistii au actionat abuziv e normal ca omul sa fi ripostat pentru ca riposta constituie o legitima aparare ca urmare a unui abuz.

Daca un politist loveste un om si omul se apara lovind si el pentru a se apara va pare a fi ultraj?
Conteaza foarte mult ce s-a intamplat in concret deoarece in mod generic orice abuz din partea politiei care da nastere la o riposta nu se poate sanctiona.
Inteleg ca dvs. sugerati ca omul sa stea sa fie agresat si apoi sa mearga la IML...dar are si dreptul la autoaparare.

Considerati corect si legal ca politia sa vina la dvs. cand mergeti pe strada si va grabiti sa ajungeti la serviciu si sa va legitimeze si apoi sa va ia cu forta la sediul politiei?
,,Sotul meu a avut o altercatie cu un prieten iatr acesta vazand masina de politie i-a oprit si le-a spus cele intamplate si pe sotul meu care mergea pe strada l-au luat si l-au bagat in masina politiei"

Deci omul nu era chiar atat de linistit. Daca ar fi fost linistit i s-ar fi luat datele iar persoanei vatamate i s-ar fi pus in vedere sa isi scoata cml si sa faca plangere in termen de 2 luni. Daca ar fi fost linistit politistii nu ar fi avut niciun motiv sa-l retina, nici macar sa-i dea citatie.
Oricum, diuscutam pe ipoteze, situatia concreta stabilindu-se in urma unei anchete.

Alte discuții în legătură

Ultrajul feli27 feli27 va rog din suflet daca puteti sa imi dati un sfatin urmatoarea problema:sotul meu a avut o altercatie cu un prieten acesta chemand politia.Politisti s-au ... (vezi toată discuția)
Agresat de organ... AduTsuuu AduTsuuu Buna ziua , am nevoie de un sfat de la voi care sunteti in pas cu legea, va rog sa imi spune-ti unde mai exact ma duc sa fac plangere? Am fost incatusat din ... (vezi toată discuția)
Cred ca sunt chemat in instanta Alexz Alexz In urma cu cateva zile am avut o altercatie cu un baiat el m-a lovit si vazand ca vrea sa continue am inceput sa il lovesc si eu,dupa ce s-a terminat bataia el ... (vezi toată discuția)